02:43
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Jak naučit tygra hrát před kamerou hlavní roli? Někdy stačí správný fígl… Aron a Tarzan jsou tygří herci. Hrají jednu roli, a aby vše vypadalo tak, jak má, pomohou i filmové efekty a triky.
Agent v kapse nám poradí, jak se chovat v nebezpečných situacích. Tentokrát uvidíme, jak komunikovat s cizími lidmi, kteří se nás snaží na něco nalákat. Na kočičku, pejska nebo mobil? Jak takovým situacím předcházet? A jak se zachránit, pokud se mě cizí člověk snaží někam odvést?
V příbězích inspirovaných Biblí vystupuje Ježíšek, jeho kamarádi Tomáš a Petr, rodiče Marie a Josef, zvířata i nepřející soused. Důraz je kladen na soucit a pomoc, tentokrát při pomoci na první pohled strašlivému psovi, který měl zraněnou nohu.
Když děti učí telka! Nalaďte se s dětmi z 1. třídy na Velikonoce. S paní učitelkou Andreou si povíme o významu pomlázky a společně s dětmi si vyzkoušíte "umotat" králíčka Ňufíka z utěrky. Podle zvuků a obrázků si zopakujete jména některých ptáků. Paní učitelka si pro vás nezapomněla připravit zajímavost v podobě pštrosího vejce.
Dne 9. března 1959 byla na americkém veletrhu hraček poprvé představena slavná panenka Barbie. Jak se vyvíjela nejpopulárnější panenka všech dob, zjistíte ve Zprávičkách.
Vánoční stromek ze seriálu Polopatě nás zavede na plantáž stromků. Seznámí nás s jednotlivými druhy stromků pěstovaných k ozdobení na Vánoce. Jaká je jejich cesta až do vašeho obýváku? Pak je tu samozřejmě možnost koupit si stromek zasazený. Jen musíme dbát na pravidla správné péče, aby nám stromek dlouho vydržel.
Stalo se vám někdy, že jste v cizí zemi nevěděli, jak se zachovat? Dnes se dozvíte, jak takové situace řešit. Také se dozvíte, jaké naše tradice se cizincům líbí a jaké jim naopak přijdou zvláštní.
Lež má krátké nohy, to ví každý. Jak ale neurazit, když budu mluvit pravdu? To je velké umění, stejně jako omluvit se, když uděláme chybu. Pokud se budeme čestně chovat, lidé nám budou důvěřovat.
Epizoda představuje vlky jako šelmy tvořící malé smečky v některých pohraničních pohořích ČR. Z vrubozobých ptáků se představuje běžná kachna divoká a největší z našich původních hus – husa velká. Kromě nich je představen místy se vyskytující morčák. V lednu můžeme pozorovat, a zejména slyšet datlovité ptáky, kteří plní roli lesních doktorů. Jsou představeny také některé nepůvodní jehličnany našich lesů – douglasky a již lesníky nevysazované borovice vejmutovky.
Orchideje z Krkonoš nám představí seriál Minuty z Krkonoš. V Česku roste přes padesát druhů orchidejí. Video nám představí orchideje, které můžeme pozorovat v Krkonoších, a dozvíme se, co je to mykorhiza.
Terčin zvířecí svět a její ekopříběh nás seznámí s tím, co můžeme dělat pro ochranu výra velkého, pokud ho ruší v hnízdišti lidé.
Lesní požár může být pohromou pro mnoho živočichů a rostlin z lesního společenství. Na co bychom si měli dát pozor, když chceme v lese rozdělat oheň? Může být požár pro les užitečný? Co dělat, když požár vypukne? Proč by nás měly trápit požáry v tajze na Sibiři? Pojďme společně na tyto otázky zjistit odpovědi.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.