02:43
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
Chytrá žížala radí dětem, jak se správně chovat k naší planetě a jak jí můžeme pomoci i my. Hmyzí druhy, které zmizí, již se nikdy neobjeví. Je hmyz užitečný? Co by se stalo, kdyby na naší planetě hmyz nebyl? Narušil by se potravní řetězec a do něj patří i člověk! Proto bychom si měli rozmyslet, jak se ke hmyzu chováme. A co tedy máme dělat? Všechno si vysvětlíme.
Pět minut s Michalem a jeho kamarádem odpadkovým košem Zoubkem o tříděném odpadu. Dnes se děti naučí, která popelnice je určena pro baterie.
Pořad děti motivuje úvodní básní „Jabloňka“. Názorně ukazuje proměny jabloně během celého roku (zimní spánek, jarní květy, opylování včelkami, dozrávání a podzimní plody, jablka). Popisuje jablko zvenku i zevnitř, včetně pojmenování jeho částí. Součástí jsou i nápady, co všechno se dá z jablek udělat a vyrobit. Pojďte se podívat s námi.
Zažili jste ten pocit, když jste pro své dítě neměli po ruce odpověď? Ukážeme vám svět dětskýma očima a odpovíme: Proč sopky soptí?
Seriál Žeprej nám v díle Derby vysvětlí tento pojem a přidá další informace spojené se sportovními utkáními. Derby je utkání speciálních rivalů, kterým fandí jejich skalní fanoušci.
Jezdíte vlakem na výlety a chtěli byste se dozvědět, jaký je postup při výrobě lokomotivy a jaký materiál je k tomu potřeba? Napadlo vás někdy, kolik lidí se do výroby musí zapojit a jak dlouho výroba trvá? Vydejte se s Matějem za odborníkem na lokomotivy!
Dnes už je mobil pro každého z nás samozřejmostí. Dříve to tak ovšem nebylo a není špatné si čas od času připomenout, jaké by to bylo žít bez mobilního telefonu. Koneckonců si to můžete sami vyzkoušet. Stačí si vybrat jeden den, kdy prostě mobilní telefon používat nebudete. Schválně uvidíte, jak vám to půjde a zda to vůbec vydržíte. Jak to vlastně ale fungovalo dříve, když lidé mobilní telefony opravdu k dispozici neměli? Navštivte s námi v reportáži pražské Retro muzeum a podívejte se, jak to vypadalo v digitálním pravěku.
Pojďme se společně podívat na video o záchranářských psech. Využívají je většinou policisté nebo hasiči. Nejčastěji to bývá německý nebo belgický ovčák, ale i jiná plemena. Ideální výcvik začíná již ve štěněcím věku a probíhá postupně. Pes se učí poslušnosti a překonávat různé překážky, chodí na tréninky do lesa i na sutinu. Česká republika má jedny z nejlepších záchranářských psů na světě.
Někdy si kluci a holky nedokážou porozumět a to je škoda. Ale co s tím? Chlapci by si měli pamatovat, že chovat se mužně neznamená chovat se hrubě. A na druhou stranu provokovat kluky a posmívat se jim také není to nejlepší. Pokud toto dokážete, tak bude vyhráno.
Tentokrát zažijeme na lodi opravdové dobrodružství! Jak se musí posádka lodi zachovat, když v dálce spatří ledovec? A jak to v lodi funguje, když je potřeba rychle zastavit? Prozkoumáme společně loď skrz naskrz!
Kdy, jak a koho je správné pozdravit? Vyznáme se v pravidlech, nepopleteme je? Poradí nám ETIKETA. Ta se zabývá pravidly chování lidí ve společnosti. V pohádkovém království etikety se všechno popletlo a na pomoc přichází Klára s Mistrem E. Pokud budete sledovat bedlivě, jistě odpovíte správně na závěrečný kvíz.
Pořad se věnuje pěstounské péči a ukazuje, jak vypadá cesta dítěte z dětského domova do pěstounské péče.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.