01:39
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
V předvečer svého svátku nás chodí Mikuláš obdarovávat za doprovodu čerta a anděla. Co ale o tomto biskupovi víme z legendy? Komu pomohl? A jaká jiná vánoční osobnost se podle něj jmenuje? To se dozvíte z animované historie.
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Louis Paster je světoznámý chemik, průkopník očkování a člověk, který objasnil proces kvašení. Dodnes je po něm pojmenován proces pasterizace. Více se o jeho životě dozvíte v kreslené reportáži Zpráviček.
Proč se na Velikonoce chodí na koledu s pomlázkou? Co má takové mrskání dívkám přinést? Proč se za něj odměňují pentlemi a vajíčky? A jak takovou pomlázku uplést? Pojďme se společně s Mildou naučit, jak se plete tradiční pomlázka z osmi proutků. Jak mají takové proutky vypadat? Dozvíme se také, co symbolizují jednotlivé barvy stužek na pomlázce.
Vánoce jsou pro mnoho lidí nejvýznamnějším svátkem v roce. Je to čas, kdy se sejde celá rodina a společně si užívá klid a vánoční pohodu. Jak se ale správně chovat u štědrovečerní večeře? To nám dnes poví studentka etikety Beáta Smutná. Podívejte na video z Wifiny.
V upoutávce na ZOH Vancouver 2010 se dozvíte, že se olympijské hry nejprve konaly pouze v létě. Proč? Také zjistíte, ve kterém roce a ve které zemi se konaly poprvé ty zimní. Zkuste odhadnout, v kolika sportech se na těch prvních zimních hrách ve francouzském Chamonix soutěžilo.
Kdo by neměl rád sladké? A co teprve bonbóny? Kde je vzaly a jaká je jejich historie? U nás v Čechách si pod bonbóny představíme tvrdé cucací cukrovinky, jinde ve světě to mají jinak. Jak se ale takový český bonbón vyrábí? Dozvíte se v reportáži z Wifiny.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.