02:43
Proč je naše planeta v ohrožení? Brďo zjišťuje, jak člověk svým chováním ohrožuje životní prostředí. Znečišťování ovzduší, nešetrné hospodaření s vodou, velké skládky odpadu, používání umělých hnojiv, kácení pralesů a další problematické chování mají různé následky, jako je například vymírání různých druhů živočichů, oteplování planety a další. Co s tím?
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
V rozhovoru s odborníkem se dozvíme o procesech ohrožujících půdu (degradace půdy, eroze) a o způsobech, jak ji chránit. Jen v České republice denně ubývá tolik půdy, kolik odpovídá asi 20 fotbalovým hřištím. A i ta, která zůstává, ztrácí svoje vlastnosti. Jak a proč se to děje? Jakou roli v tomto procesu hraje člověk? Proč bychom vlastně měli půdu chránit? Jak se s půdou nakládalo v minulosti? A co si z toho můžeme vzít my dnes?
Odpadky jsou tu s námi od nepaměti. Jak je zpracovával pračlověk? Kdy a kde vznikaly první skládky? Jak se likviduje odpad na skládkách dnes a co je to ekologie? Brďo to všechno podrobně prozkoumá.
V dokumentu o ptačím dětství a mládí sledujeme hnízdění čtyř druhů ptáků: vlaštovek, čápů, špačků a poštolek. Vlaštovky loví hmyz nad hladinou rybníka. Poštolka snáší druhé vajíčko. Špačci maskují místo, kde se samička chystá snést vejce. Čápi si vzájemně čechrají peří.
Nejen lidé, ale i zvířátka mají své osudy a životní příběhy. S námi se seznámíte s příběhy těch, kteří žijí vedle nás a my o nich často ani nevíme. My lidé máme sklony si myslet, že naše životy jsou někdy komplikované, ale i životy zvířat jsou dramatické. Často je změní jediná náhoda. Ponořte se s námi do životního příběhu kudlanky nábožné.
Věděli jste, že díky železné oponě se v našem pohraničí zachovala řada vzácných rostlin a živočichů? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Pořad popisuje, jak vypadala rodina v pravěku, ve středověku a jak se vyvíjela až do současné podoby. Pasáž stručně představí fungování pravěké tlupy, středověké široké rodiny a podobu současné rodiny.
„Všichni jsou na mne zlí! Nikdo mne nemá rád! Já do školky (školy) nepůjdu!“ To někdy od dětí slyší doma rodiče a jsou z toho nešťastní. Není to však trochu jinak? Umí se dítě mezi ostatními spolužáky chovat? Proč je někdo mezi dětmi oblíbený a jiný ne? Co ovlivňuje vztahy mezi dětmi? Podívejte se a jistě budete vědět.
Chcete se dozvědět, jak je to s chovem bojových psích plemen? Jsou skutečně tak nebezpečná, jak se často píše ve zprávách? Ve videu se dozvíte, proč se jim říká bojová plemena a na čem při jejich výchově opravdu záleží.
Klárka má starosti: jde do nové školy a nikoho tam nezná. Jak se má představit? Pohádkové království etikety a Mistr E určitě pomohou. To, kdo, kdy a komu první podává ruku, má svá pravidla. Vyzkoušíme si různé situace, vysvětlíme si je a na závěr si opět dáme krátký kvíz. A když budete chtít, vyzkoušejte si to také, určitě se vám znalost těchto pravidel bude hodit.
Techniku drhání znaly a běžně používaly už naše praprababičky. My už ale dnes většinou ani nevíme, co to je. Nyní máme možnost se s ní seznámit při výrobě lapačů snů nebo vánočních ozdob na stromeček. Inspirujte se v tomto díle pořadu Polopatě.
Víte, co znamená slovíčko konzum? Dříve se tak říkalo obchodům, kde lidé nakupovali potraviny. Dnes se výraz používá pro nadměrné nakupování věcí, které nepotřebujeme. Velký vliv na konzumní způsob života mají i reklamy.
Princezna Prga bojuje proti suchu. Sušivce zastavíme jenom šetrným hospodařením s vodou. A jak na to? Princezna nám poradí. Můžeme zachytávat dešťovou vodu nebo se místo koupání ve vaně sprchovat. Možností máme mnoho. Tak do toho!
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.