03:18
Sýček obecný je malá sova velikosti kosa. Dřív byl u nás k vidění i slyšení na každém rohu, ale dnes jich tu žije už jen několik desítek a je silně ohrožený. Jak to? Jak se zapojit do záchrany sýčka? A proč naši předkové věřili, že sýček přináší smrt? https://www.seznam.cz/
Optických iluzí zná lidstvo spousty, od přírodní fata morgány po iluze vytvořené člověkem. Různě tvarovaná tělesa v kombinaci se zrcadlem vytvářejí optické klamy, u kterých záleží na úhlu pohledu. Jeden trik si můžete vyzkoušet i doma. Uvidíte také iluze, které se velmi dlouho používají při animacích.
Obyvatelé českých vod je seriál, který nás seznamuje s živočichy, kteří žijí v řekách i v rybnících. V této části se naučíme dělit ryby podle prostředí, kde žijí, a podle přijímané potravy. Naučíme se od sebe rozlišit pstruha a lipana, plotici, amura, kapra i štiku.
Jak se rozmnožují živé organismy? Vysvětlíme si, jaký je rozdíl v rozmnožování bakterií, rostlin, zvířat a člověka. Popíšeme si, jak spermie oplodní vajíčko, co je to dělení buněk a jak se dále vyvíjí lidský plod až po narození miminka.
Věděli jste, čím se liší vzácný čáp černý od čápa bílého? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Když děti učí telka! Pojďme se spolu s dětmi z 1. třídy naučit jména jarních květů. Prohlédneme si, co se za týden stalo s vysetým hrachem, a vyzkoušíme si také jednoduchý pokus s květem z papíru.
Věděli jste, kde u nás můžete potkat důstojného jelena evropského? V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Jak se vlastně maso dostane na náš talíř? Brďo se seznamuje s různými způsoby získávání masa v průběhu dějin. Z původních lovců se stali chovatelé hospodářských zvířat, která se porážejí na jatkách. Dozvíte se, jak se maso dělí podle druhů a dále zpracovává. Pro malé kuchaře je zde i návod na přípravu masitého pokrmu.
Když rozbolí zuby, je to hrůza. Víte, kolik máte zubů, čemu říkáme mléčný zuby a jak předejít zubním kazům? Brďo uvidí, jak funguje prevence zdravého chrupu a ústní hygiena. Nestačí jen kartáček, ale čistí se i prostory mezi zuby mezizubním kartáčkem. Kdo vynalezl první zubní vrtačku a proč?
Máte rádi kakao? Jistě vás bude zajímat, jakou cestou muselo projít, než se dostalo až k vám do hrnečku. Kakaové boby znali už staří indiáni dávno před naším letopočtem, ale připravovat z nich nápoj neuměli. To se naučili až Mayové a požívali ho jako rituální nápoj. Prvním Evropanem, který ochutnal kakao, byl Kryštof Kolumbus. Ale vůbec mu nechutnal. Proč? Do Španělska ho přivezl až Hernán Cortés.
Podíváme se do historie sladkého perníku. Byl vždy sladký? Kdo by neznal pardubický perník? Jeho vůně se line z pardubického kraje už několik staletí. Kdysi dávno se perník pekl s pepřem. A jak s tím vším souvisí heslo chléb a hry?
Víš, co dělat, když hoří? Jaké číslo vytočíš? A to si představ, že hoří v posledním patře panelového domu. Zachraň se, kdo můžeš nám takovou situaci přiblíží a dá nám rady, jak se zachovat správně! Jdeme na to! Linka 150 už čeká!
Pod hladinou rybníku můžeme narazit na rybího predátora, tedy štiku. Už malé štiky aktivně loví a klidně i sebe navzájem, a tím regulují svůj počet.
Co dělat, když najdete při procházce v lese zvířecí mládě? Jak se správně zachovat a na co si dát pozor? Hlavně zůstat v klidu, zbytečně na zvířátko nesahat a zavolat na záchranou stanici. Tam už vám poradí, co a jak. V případě, že bude mládě ohrožené na životě, mohou mu přijet na pomoc.
Víte, že všechny pandy na světě patří Číně? Terka se tentokrát vypravila do zoo v Schönbrunnu, odkud vám v pořadu Terčin zvířecí svět pandy představí.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.