02:31
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Jaký je rozdíl mezi kopcem a horou? Z čeho se pohoří skládají a jak vznikají? Které pohoří na světě je nejdelší a které nejvyšší? Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v tomto díle.
Pojďme se společně podívat na video o antilopách. Tato zvířata dokážou být velmi rychlá a také vysoko skáčou. Někteří samci, kteří se nebojí, jsou schopni útočit a být agresivní, není tedy bezpečné strkat do ohrady ruce a jiné části těla. Všechno o antilopách se dozvíte zde.
Pojďme se společně podívat na video o chovu buvolů. Postarat se o buvolí stádo a vyčistit jejich výběh je opravdu velká dřina. Buvolí stádo většinou vede velká kráva, stádo by neměl nikdo vyplašit, jelikož jsou to celkem nebezpečná zvířata. Buvol žije v zajetí teprve krátkou dobu. Pojďte o jejich životě zjistit více.
Barma čili Myanmar je plná nádherných pagod a klášterů. Dodnes se tu klaní Buddhovi, který byl původně princem a vymyslel pravidla šťastného života. Ta jsou tu vytesána do mramorových desek a je to snad největší kniha světa. Muži tu nosí „longyi“ neboli sukni, dívky zase používají přírodní kosmetiku tanaku. A lví tance pro štěstí? Prostě úžasné!
Na území dnešního Mexika žily původně tajemné vyspělé civilizace, po kterých dodnes archeologové nacházejí pozůstatky velkolepých měst nebo mexické pyramidy. Španělé si toto území podmanili před pěti sty lety. Mnoho původních indiánských obyvatel zemřelo. Přesto však dobyvatelé nezničili vše. Které zvyky se podařilo potomkům původních obyvatel dochovat? Jak začaly příběhy o orchidejích, vanilce či kakau, ale také o bramborách a kukuřici, které dnes považujeme za své i my?
Není vlna jako vlna. Vlny se mohou tvořit ve vodě, na zemi i ve vzduchu. Vlny se prostě šíří všude kolem nás! Vlněním se třeba přenáší zvuk. Z vlny se ale také pletou svetry a na stadionu se dělá „mexická vlna“. Brďo vám prozradí, kdo může za to, že se vlní moře.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 4. ročníku, co všechno patří do živé a neživé přírody. Jaké rozlišujeme druhy ekosystémů? Pole, park, les, louka, potok. Co který ekosystém znamená a co dokáže voda a vzduch? Vyzkoušíme si, jak to udělat, aby voda ve sklenici držela papír i vzhůru nohama.
Jaký je rozdíl mezi uhlíkem a uhlím? Brďo se dozví, že uhlík je chemický prvek, který obsahují mnohé sloučeniny. I tělo člověka obsahuje uhlík! Tuha a diamant jsou dokonce dost blízcí příbuzní. Radiouhlíkovou metodu používají archeologové při zjišťování stáří nalezených předmětů, aktivní uhlí nám zase pomáhá při žaludeční nevolnosti a dřevěné uhlí při grilování.
Suťová pole a kamenná moře krkonošských hřbetů najdete na Luční hoře. A pak až ve Skandinávii nebo na Uralu. V jedné minutě vám představíme malé zázraky fauny a flory v naší zemi.
Pojďme se společně zatoulat s kamerou do místa poblíž Rokycan, kde se nachází na 50 hektarech soukromá přírodní rezervace, kterou obývá především zubr evropský. Samec zubra se na rozdíl od samice nemůže přidat k jiné skupině, ale musí založit svoji vlastní. To se mu díky Mezinárodní organizaci pro zachování zubra a organizaci Česká krajina podařilo a zubři evropští se již v naší krajině začínají zabydlovat.
V tomto díle seriálu Můj dědeček zálesák se Eda učí nejen zavazovat tkaničky, ale také poznává původ suchého zipu, jeho vynálezce se inspiroval přírodními procesy. Díl je skvělým úvodem do diskuzí o tom, jak příroda ovlivnila vědecké objevy. Navíc seznamuje s různými uzly, jako je dračí nebo liščí smyčka, a s jejich praktickým využitím.
Série Nauč tetu na netu se zaměřuje na základy digitální gramotnosti. Tentokrát ukáže třináctiletý Ondra své tetě, že plánovat výlet podle papírové mapy je v době internetu zbytečné. Internetové mapy umožňují zjišťovat zajímavosti a prohlížet fotografie z celého světa. Ondra také upozorní na využití GPS, geocaching a možnost stažení map pro offline použití.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.