02:31
Pojďme se společně podívat, jak vlastně vzniká nádhera jménem vločka. Co ovlivňuje dokonalý tvar ledových květů? Mohou být na světě dvě vločky stejného tvaru?
Dnes budou Brďa zajímat kameny, horniny, krápníky, štěrk, oblázky, skály, kamenné stavby, základní kameny, krápníky nebo minerály. Dozví se třeba to, že i černé a hnědé uhlí jsou vlastně kameny a že beton je kámen vytvořený uměle. Použije barevné kamínky k tvorbě mozaiky.
Když děti učí telka! Pojďte si společně se staršími žáky na konkrétních příkladech ukázat rozdíl mezi živou a neživou přírodou. Budeme poznávat některé horniny a nerosty. Rozdělíme si přírodniny na živé a neživé.
Jaký je rozdíl mezi kopcem a horou? Z čeho se pohoří skládají a jak vznikají? Které pohoří na světě je nejdelší a které nejvyšší? Tohle všechno a ještě mnohem víc se dozvíte v tomto díle.
V amazonském pralese se nachází tolik rostlinných druhů jako v celé Evropě dohromady. Jaká zvířata nebo rostliny jsou pro Amazonský prales specifické? Jaké mají zdejší rostliny užitek a jak naopak člověk pralesu škodí?
Aljaška je především díky nedotčené přírodě vyhledávaným turistickým cílem. Jaké klima je v jižní části aljašského subkontinentu? Jak ledovce vymodelovaly místní krajinu? A jaká je zde typická fauna i flora?
Co je to krajina? Jaké typy krajiny známe? A jak ji můžeme zakreslit? Moudronos nám ukáže mapy, seznámí nás s podnebím, počasím i s teplotami. Podíváme se na řeky a dozvíme se, jak můžeme o krajinu kolem sebe pečovat.
Seriál Minuty z Krkonoš nám představí dvě krásná ledovcová jezera na polské straně Krkonoš, která se paradoxně nazývají stavy, česky rybníky. Víte, že Velký rybník je hluboký téměř 25 m a Malý rybník jen 7 m?
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Mnoho věcí, které v životě běžně používáme, je vyrobeno z ropy. Co všechno to je, kdy a jak lidé ropu objevili a k čemu jí používali? Jak dnešní petrochemický průmysl funguje, na co se zaměřuje a čemu se naopak snaží vyhnout, se dozvíte v reportáži z Wifiny.
V lese běžně nalézáme studánky nebo potůčky. Les je přirozený ekosystém, který velmi dobře hospodaří s vodou. Vodu z dešťů poutá, zadržuje, a poté pomalu uvolňuje do krajiny, třeba právě pomocí potoků, ale i vypařováním z listů, čímž se okolní vzduch ochlazuje.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak vlastně dýcháme a proč? Jak to celé funguje? Dýchat je nejlépe nosem, jednak v něm máme chloupky, které vzduch čistí, a jednak nosem cítíme. Věci, které nám smrdí, jsou pro nás nezdravé, nebo dokonce nebezpečné. Náš čich je velice individuální. Každému smrdí a voní něco jiného.
Pojďme se společně podívat na video o afrických opicích. Primáti jsou nám lidem geneticky velmi blízcí, mohou od nás dostat i respirační nemoci. Lidoopi mohou být velmi nebezpeční, jsou náladoví a choleričtí, dokážou se hodně rozčílit a bývají agresivní k sobě navzájem i k lidem. Utrhnout člověku ruku u nich není problém.
Jak vzniklo největší pohoří světa? Jak se člení? A proč je řeka Ganga pro hinduisty božská?
Maroko se svými starobylými městy a uličkami láká stále více turistů z celého světa. Na tržištích najdeme lampy, jako je ta slavná Aladinova. Obyvatelé zůstávají věrni svým tradicím a ručně tkají překrásné koberce, které prý v pohádkách létají. Ve skutečném životě se o dopravu staraly především velbloudí karavany. Hlavním náboženstvím je islám, a tak uslyšíme modlitby, které se místní krajinou nesou pětkrát denně z minaretů mešit. Zjistíme, jak se pěstují datle nebo fíky a že je možné považovat za pochoutku dokonce i kaktus.
Etiopii se říká kolébka lidstva. Náhorní plošinu křižují hluboké rokle, říčky i jezera. Můžete tu potkat lvy, leopardy, hrochy, opice či žirafy. V Aksumu v místním chrámu údajně střeží i bájnou Archu úmluvy. Půjdeme za tradičními hrnčíři, ochutnáme výbornou místní kávu a také nakrmíme hyeny.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.