Volby v demokratické společnosti

12:53

Digitální kompetence

Volby v demokratické společnosti

Deváťačka Sára v pořadu Občanka (2019) sleduje, jak se její maminka Anděla rozhodne kandidovat v komunálních volbách do obecního zastupitelstva. Z nadšené podpory se rychle stává zodpovědnost – Sára má vytvořit předvolební spot. Společně s dalšími členy rodiny přibližují typy voleb a jejich fungování v Česku a význam svobodných voleb jako jednoho ze základních pilířů demokracie.

Tip do výuky

Po zhlédnutí videa rozdělte žáky a žákyně do skupin (ideálně po čtyřech). Inspirováni videem mohou sami vytvořit předvolební spot pro fiktivního kandidáta/ku do obecního zastupitelstva na základě daných kritérií (např. ve skupině si zvolí kandidáta/ku, promyslí hlavní myšlenku kampaně vztahující se ke konkrétnímu problému nebo návrhu zlepšení v obci, natočí předvolební spot o max. délce 2 minut, spot musí obsahovat: jméno, návrh změny, důvod, proč by lidé měli volit daného kandidáta/ku). Na závěr můžete spoty ve třídě promítnout a uspořádat „volby“ – žáci hlasují pro nejlepší kampaň. Lze navázat reflexí o tom, co je ve volební kampani důležité, jaký jazyk a témata zaujmou, a jak rozpoznat manipulaci nebo prázdná slova.

Po zhlédnutí videa se můžete společně se třídou podívat na složení zastupitelstva obce, ve které škola sídlí nebo kde žáci bydlí (na oficiálních stránkách obce/města). Ptejte se žáků: Kolik má zastupitelstvo členů? Jsou tam i ženy? Z jakých politických stran či sdružení kandidáti/ky pochází? Jaké povinnosti mají zastupitelé/ky a o čem mohou rozhodovat? Jaké vlastnosti by měl mít člověk, kterému by dali svůj hlas? apod. 

Doporučujeme také využít celé video společně s připraveným pracovním listem, který žákům a žákyním pomůže lépe zpracovat obsah a propojit ho s klíčovými pojmy a principy demokratických voleb. Práce na něm během sledování zajistí průběžnou aktivizaci žáků.

Video můžete zastavovat po jednotlivých úsecích a klást otázky: 

  • Po cca 3. minutě: „Co je to předvolební spot? K čemu slouží? Jak by měl vypadat?“
  • Po cca 5. minutě: „Co je nutné k účasti ve volbách? Jak se rozhodujeme, koho volit?“
  • Po cca 11. minutě: „Za jakých okolností může být hlas neplatný?“
  • Poslední půlminuta slouží jako shrnutí. Můžete žáky vyzvat, aby ve dvojici zformulovali hlavní myšlenku videa do jedné věty.

Materiály ke stažení

1 pracovní list

Pracovní list: Demokratická společnost

Pracovní list k námětu do výuky Zastupitelská demokracie a volby, který je součástí vybrané kapitoly Volby: K čemu jsou a jak probíhají. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
2. stupeň ZŠ
Člověk a společnost
Časová náročnost:
15 minut

Mohlo by vás také zajímat

Stát

Demokracie

ČT edu nejsou pouze videa

1 301

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání