04:12
Tématem je česká hymna, její historie, rozbor i poslech. Pasáž také vysvětluje, že každá národní hymna je nejen píseň nebo hudební skladba, ale také důležitý státní symbol.
Státní znak České republiky existuje ve dvou variantách – malý a velký. Pořad se snaží ukázat, jak přesně oba znaky vypadají, co znamenají jednotlivá vyobrazení na znaku i jaký symbolický výklad mají podle pravidel heraldiky.
Pořad přináší informace o české vlajce. Jak a proč vypadá tak, jak vypadá, co znamenají její barvy, co se s vlajkou dělá i nedělá, jaký je rozdíl mezi vlajkou a praporem a co je to trikolora.
Ekonom vysvětluje, proč na důchody určitě bude, ale že to nebude stejné jako doposud. Popisuje, které aspekty ovlivňují výši a podmínky vyplácení důchodů, a představuje ekonomické prognózy týkající se budoucnosti českých důchodů.
Prodejce, který se snaží zákazníka dotlačit k rychlému nákupu nebo prodává něco skvělého, jedinečného a unikátního, je prostě podezřelý. Video upozorňuje, co a kde bychom si měli před nákupem raději ověřit.
Jednotlivé státy často řeší vztah ekonomického růstu a spotřeby energie. Celá společnost se ptá, jak to udělat, abychom žili co nejlépe na co nejdéle obyvatelné planetě. Odpověď skrývá propojení ekonomie a ekologie, s ohledem na témata globální klimatické změny.
Příběh nezodpovědného syna, který se zadlužil a svůj dluh ještě navýšil zpronevěrou 200 tisíc korun ve firmě, kde pracoval. Své dluhy nesplácí, takže jeho matka musí pracovat na dva úvazky a splácí dluhy za něj.
Příběh paní Vranové o tom, jak došlo k jejímu ještě většímu zadlužení. Jako podnikatelka si vzala další půjčku na podnikání a poté splácení přestala zvládat.
Bankovkovi pomáhají Aničce zorientovat se v podmínkách na trhu práce. Od kolika let si může sehnat brigádu? A může si přivydělat, i když jí ještě nebylo 15 let? Bankovkovi poradí, pro které obory platí výjimka.
Daň je povinná, zákonem uložená platba, která je zároveň také nenávratná, neekvivalentní a neúčelová. Ekonom ve videu vysvětluje, co to znamená a jak se nás to v každodenním životě týká. Tipněte si, která daň přináší nejvíce peněz (zhruba pětinu) do státního rozpočtu. A ten zbytek?
Dobré zdroje jsou základem témat, jimž se věnuje investigativní žurnalistika. Na konkrétních příkladech novinářka vysvětluje, co je při její profesi klíčové a jak pracuje se zdroji.
Historik ve videu přibližuje, co znamená slovní spojení kult osobnosti. Čím je charakteristický kult osobnosti v politickém, kulturním a národním prostředí? A co se stane, vznikne-li v totalitním režimu? Zazní i konkrétní příklady z historie různých zemí a stran politického spektra.
Jak dopadla druhá přímá volba prezidenta v roce 2018? Video přináší nejen přehled výsledků druhého kola mezi Milošem Zemanem a Jiřím Drahošem, ale také autentické záběry z dění krátce po sečtení hlasů. Marcela Augustová komentuje statistiky a grafy, které ukazují, jaká byla volební účast a jak se výsledky lišily v jednotlivých krajích, okresech i obcích.
Grafičtí designéři a písmaři představují státní symbol českého lva z pohledu grafického pojetí. V ukázce vystupuje brandingový specialista Lumír Kajnar, designéři Anna Eštoková, Petr Štěpán a tvůrci písma Tomáš Brousil a František Štorm. Jak si se symbolem české státnosti poradili při své práci? Podívejte se.
Bohdan Holomíček se seznámil s Olgou a Václavem Havlovými v 70. letech díky tomu, že si Havlovi koupili nedaleko – na Hrádečku – chalupu. Od té doby je oba fotil a stal se jejich blízkým přítelem. S Václavem Havlem byl v kontaktu až do jeho smrti. Nad fotkami vzpomíná nejen na den prezidentské inaugurace v roce 1993, polistopadový vývoj ve společnosti, ale také na různé etapy jejich přátelství i na vzájemný vztah manželů Havlových.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.