01:47
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu? Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Jiří Voskovec, Jan Werich a Jaroslav Ježek společně vytvořili v Osvobozeném divadle legendární satirická představení. Po Mnichovu byla činnost divadla zastavena, což pravděpodobně hlavním aktérům zachránilo život. Jak se vyvíjela jejich společná kariéra po válce?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen atentát v Sarajevu, první světová válka, zákopová válka a také nasazení nových zbraní. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
Dětský svět patřil k častým a věrným motivům československé televize. Dobová tendenční reportáž z jeslí v Hradci Králové měla občany povzbuzovat k pracovitosti, aby se jejich dětem dařilo dobře.
Je všeobecně známo, že listopadové události roku 1989 začaly povolenou demonstrací studentů na pražském Albertově. Jak k ní došlo? Co se změnilo, že nebyla jednou z mnoha, ale tou, která přivodila pád režimu? Podívejte se na příběh tří tehdejších studentů a tváří revoluce, Moniky Pajerové, Pavla Žáčka a Martina Klímy.
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků. Video je vhodné také jako doplňková aktivita k výuce češtiny pro cizince. Děti se seznámí s klíčovými událostmi a osobnostmi české historie. Díl je vhodný především pro mírně pokročilé žáky staršího školního věku.
Většina jednání Občanského fóra a představitelů komunistického režimu probíhala u velkých stolů před mikrofony. Ale proběhla i jednání v užším formátu a bez mikrofonů. Jedno takové se událo na Úřadu vlády mezi Václavem Havlem a Mariánem Čalfou, který se tu ukázal jako racionálně uvažující člověk. Hlavním bodem debaty byla Havlova hypotetická kandidatura na prezidenta.
Jednu ze tří zlatých medailí na olympijských hrách v Berlíně 1936 získal pro Československo sportovní gymnasta Alois Hudec. A to přesto, že hry byly silně politicky zabarvené a rozhodčí protežovali sportovce soutěžící pod vlajkou nacistického Německa. Zejména díky výkonu na kruzích se mu ale podařilo přeskočit všechny ostatní gymnasty.
9 868
400
2 282
861
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.