06:07
Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.
Listopadové události 1989 jsou předmětem různých konspiračních teorií. Podle jedné z nich byly jen důsledkem dohody o novém uspořádání světa mezi USA a SSSR. Sovětský svaz byl ekonomicky v troskách a jeho problémy navíc umocňovaly závody ve zbrojení. Vyměnil proto nadvládu nad státy střední Evropy za slib, že NATO nebude posouvat své hranice dál na východ. Další teorie říká, že v ČSSR stáli za pádem komunismu sami komunisté – režim byl na pokraji zhroucení a ve straně se začal odehrávat boj o moc.
Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.
Vraťme se ve zkratce k počátkům televizní reportáže. Jak vypadaly první reportáže zahraničních televizních stanic a Československé televize? Nahlédněte do televizní historie a podívejte se například na první přesun nemovité památky v tehdejším Československu.
Lužičtí Srbové jsou nejmenším západoslovanským národem. Jde vlastně o dva kmeny, které osídlily dvě různé historické země – Horní a Dolní Lužici. Přes všechny podobné rysy byly tyto země vždy vnímány jako zvláštní jednotky, proto se ustálily i dva samostatné jazyky. O dávné historii tohoto národa nemáme zcela přesné informace, ale jisté je, že dříve tito Slované pokrývali mnohem větší oblast. Dodnes se tak můžeme na celém území Německa setkat s názvy a jmény se slovanskými kořeny.
V roce 1918 začala existovat samostatná Československá republika, náš první moderní stát. Cestu za jejím vznikem zahájil Tomáš Garrigue Masaryk 6. července 1915, když se na 500. výročí upálení Jana Husa přihlásil k jeho odkazu. Blížící se milénium smrti svatého Václava přineslo první republice otázku, jak se s oběma tradicemi, husovskou i svatováclavskou, vypořádat. A ke které z nich se nový stát má hlásit?
Spisovatel Pavel Kohout vypráví o tom, jak vznikala "hvězdná hodina Československa", Charta 77. Impulzem k tomu byl další proces s kapelou Plastic People of The Universe. Mělo jít o petici všech petic, jejímž účelem měla být obžaloba Československa z toho, že nedodržuje své vlastní zákony. Tento nápad se ukázal být nosným a díky němu petici podepsaly spousty lidí. Co se dělo poté? Jak Kohout vnímá Antichartu? Video je doplněno o dobové záběry a ukázky z tisku.
Poslední pracovní den posledního československého prezidenta Václava Havla. Podívejte se na archivní záběry z roku 1992.
Degradace armády – tak lze nazvat její osud po roce 1968, kdy sloužila normalizačnímu režimu jako prostředek ke stabilizaci společnosti. Navíc vedle ní byla v Československu okupační vojska, která vstoupila do republiky v srpnu 1968. Co to znamenalo pro armádu? Jak se s tím vyrovnávala? Podívejte se na dokument, který na pozadí osudů ministra národní obrany Martina Dzúra popisuje i okolnosti událostí pražského jara.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.