03:25
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Shrnutí politických motivů a ekonomických důsledků založení Rady vzájemné hospodářské pomoci v roce 1949. Obsahuje ukázku z Československého filmového týdeníku. Historikové řeší také otázku, proč RVHP vůbec vznikla, a hodnotí její efektivitu.
Kdo má zaplatit za atentát na Reinharda Heydricha? Celý český národ, nebo jen pár agentů Edvarda Beneše? Takovou otázku pokládá veřejnosti Emanuel Moravec na řadě svých regionálních projevů. Video ze seriálu České století (2013) ukazuje nejen je, ale zachycuje také zatýkání i popravy prvních obětí odplaty.
Fronty v podstatě na cokoliv patřily k běžnému životu obyvatel ČSSR. Socialistické podniky často nestíhaly uspokojit poptávku po zboží. Nedostatkové výrobky schovávali prodavači pro své příbuzné, známé či známé známých. Vznikaly tak sítě vztahů mezi lidmi, kteří si byli navzájem užiteční. Neznámý člověk, který „jen“ vystál frontu, pak neměl šanci si „rezervované“ zboží koupit.
Emila a Danu Zátopkovi, sportovní hvězdy poválečného období, obdivoval i po skončení jejich aktivní kariéry celý svět. Až při příležitosti oslav jejich 60. narozenin, roku 1982, byl o nejslavnější sportovní dvojici natočen první dokumentární snímek. Už krátce po dokončení získal dokument "Manželé" hlavní cenu mezinárodního festivalu sportovních filmů v Lausanne.
Pasáž z dobového týdeníku (1945) zobrazuje odchod Rudé armády z podzimu roku 1945. Vykresluje její úlohu v osvobození Československa a hodnotí podíl Sovětského svazu na poválečném vývoji a našich vzájemných vztazích. Zdroj: Národní filmový archiv.
V roce 1958 se v Bruselu konala první velká světová výstava po 2. světové válce. Československo na ní zaznamenalo velký úspěch a přivezlo si domů nejvyšší ocenění. „Bruselský sen“ měl však od reálného života v totalitním Československu daleko.
Jedním z důsledků únorových událostí v roce 1948 byla i rozsáhlá změna na českém a slovenském venkově. Soukromé vlastnictví přecházelo zpravidla pod nátlakem na kolektivní, vznikala jednotná zemědělská družstva. V dobovém příspěvku z roku 1984 hodnotí zemědělský vývoj tehdejší předseda vlády Lubomír Štrougal.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
Ukázka pochází z publicistického seriálu o třetí republice. Historici, ekonomové a ukázky z dobového archivního materiálu seznamují posluchače s obdobím dvouletého hospodářského plánu, tzv. dvouletky. Produkce v letech 1947 a 1948 je už částečně regulována dle sovětského vzoru, ale existuje i soukromý sektor a pozůstatky válečné ekonomiky. Jedním z hlavních úkolů plánu byla i obnova válkou poničeného Slovenska a jeho industrializace.
Na podzim 1940 zakotvila v Haifě loď Patria se stovkami Židů prchajícími před nacismem. Britské úřady jim znemožnily vstup na pevninu a plánovaly je deportovat na ostrov Mauricius. Aby bylo tomuto postupu zabráněno, odpálili členové ilegální skupiny na lodi nálož. Výbuch byl však silnější, než čekali, loď se převrátila a zahynulo na ní 270 lidí. Více se o tomto zajímavém příběhu můžete dozvědět z výpovědí přeživších, které zazní v dokumentu Příběh trosečníků Patrie (1997).
Povstání, v němž dalo Slovensko v roce 1944 světu najevo, že stojí po jeho boku v boji proti nacismu. Proč bylo odsouzeno k neúspěchu? Při příležitosti 70. výročí povstání vysvětluje některé jeho aspekty historik Tomáš Jakl.
V roce 1956 proběhlo v Maďarsku povstání proti komunistickému režimu. Bylo však krvavě potlačeno sovětskými tanky. Symbolem povstání se stal Imre Nagy – odvážný premiér, který se postavil na stranu povstalců. Na rozdíl od srpnové invaze v Československu byli organizátoři povstání tajně popraveni a důstojného pohřbu se dočkali až v roce 1989.
Jakou podobu měl holocaust na Slovensku? Jak se radikalizovala slovenská politická scéna vůči židovskému obyvatelstvu? Temnou stránku slovenských dějin komentují historici.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.