Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Prezident Beneš při své cestě Slezskem navštívil Opavu. Jak tuto událost zachytily tehdejší kamery? Podívejte se na archivní záběry.
Ukázka pochází z publicistického seriálu o třetí republice. Historici, ekonomové a ukázky z dobového archivního materiálu seznamují posluchače s obdobím dvouletého hospodářského plánu, tzv. dvouletky. Produkce v letech 1947 a 1948 je už částečně regulována dle sovětského vzoru, ale existuje i soukromý sektor a pozůstatky válečné ekonomiky. Jedním z hlavních úkolů plánu byla i obnova válkou poničeného Slovenska a jeho industrializace.
Fronty v podstatě na cokoliv patřily k běžnému životu obyvatel ČSSR. Socialistické podniky často nestíhaly uspokojit poptávku po zboží. Nedostatkové výrobky schovávali prodavači pro své příbuzné, známé či známé známých. Vznikaly tak sítě vztahů mezi lidmi, kteří si byli navzájem užiteční. Neznámý člověk, který „jen“ vystál frontu, pak neměl šanci si „rezervované“ zboží koupit.
Velká válka skončila. Nová éra začíná. Uprostřed žalu, zklamání a starých strachů se objevují nové sny a naděje. V září 1939 uzavřelo Německo smlouvu o neútočení se Sovětským svazem a napadlo Polsko. Začíná druhá světová válka.
Marshallův plán vyhlásil v létě roku 1947 americký ministr zahraničí George Marshall. Československo po prvotním zájmu od jeho přijetí upustilo. Důvodem byl nátlak sovětské strany, která se obávala sílícího vlivu Spojených států v Evropě. Marshallův plán zásadně přispěl k poválečné hospodářské obnově především západoevropských zemí.
Po německé okupaci Československa v roce 1939 řada mladých a odhodlaných mužů odešla do zahraničí, kde se zapojila do boje proti nacistickému Německu. Také Karel Kuttelwascher se zapojil jako letec nejprve ve Francii a později ve Velké Británii. Stal se obávaným nočním stíhačem na stroji Hawker Hurricane a získal řadu vojenských vyznamenání. Po návratu do osvobozené vlasti chtěl své zkušenosti uplatnit v armádě, ale v důsledku politických změn a z obav před komunistickou represí emigroval zpět do Velké Británie. Příspěvek poutavou formou s použitím komiksové animace na základě osobního příběhu přibližuje situaci válečných pilotů z 2. světové války.
Posledním pokusem zvrátit průběh války ze strany nacistického Německa na západní frontě byla zimní akce v Ardenách v roce 1944. Podívejte se na to, jak probíhala, proč se nezdařila a jakým způsobem o ní referoval nacistický tisk. Diskutují historici v pořadu Historie.cs.
Pasáž popisuje vznik československé střelecké brigády ve Francii roku 1917 a její význam pro vznik samostatného Československa.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.