Pře Beneše a E. Moravce o řešení mnichovské krize

Hraná ukázka (2013) je volnou rekonstrukcí emotivního rozhovoru Edvarda Beneše s plukovníkem Emanuelem Moravcem, k němuž mohlo dojít 2. října 1938. Jádrem rozhovoru je otázka, jak kapitulace poznamená morálku českého národa. Moravec Beneše obviňuje z vraždy národa, tvrdí, že odvolání mobilizace podlomí národní sebevědomí a morálku obyvatel. Beneš se Moravcovi snaží vysvětlit, že na situaci je potřeba dívat se z evropské perspektivy, že kapitulace znamená pro Československo v dlouhodobém horizontu naději na přežití, kdežto ozbrojený konflikt by byl jen mrháním lidskými životy.

Tip do výuky

Ukázkou je možné otevřít téma morálních dilemat spjatých buď přímo s mnichovskou dohodou (Měli jsme se bránit?), nebo s druhou světovou válkou jako celkem. Video přináší argumenty jak pro, tak proti kapitulaci, a může tak posloužit jako východisko pro diskusi ve třídě.

Materiály ke stažení

2 pracovní listy

Pracovní list k filmu Den po Mnichovu (1938)

Podzim roku 1938 patří k nejdramatičtějším obdobím československých dějin. Na bezprostřední ohrožení existence mnohonárodnostní republiky. Žáci analyzují videoukázku a srovnávají ji s dalšími zdroji s cílem zorientovat se v dobové situaci.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis

Pracovní list: Den po Mnichovu / Робочий лист: День після Мюнхена

Podzim roku 1938 patří k nejdramatičtějším obdobím československých dějin. / Осінь 1938 належить до найдраматичніших періодів чехословацької історії.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Mohlo by vás také zajímat

Moderní doba - české dějiny

ČT edu nejsou pouze videa

1 255

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání