24:13
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Ukázka popisuje takzvanou třetí pražskou defenestraci z 23. května 1618. Z oken Pražského hradu při ní byli vyhozeni královští místodržící Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka a Jaroslav Bořita z Martinic a sekretář Filip Fabricius.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Václav Babinský je náš neznámější lupič, který spáchal závažné trestné činy. Po letech unikání spravedlnosti strávil 20 let ve vězení na Špilberku. Na závěr života se obrátil na víru a pracoval poté jako zahradník v klášteře. Babinský a ostatní lupiči nebyli žádní hodní zločinci, kteří zlým brali a hodným dávali. Tento obraz o nich vznikl mimo jiné díky oblíbeným loupežnickým románům s idealizovaným hrdinou.
Petra Voka si spojujeme s bujným životem renesančního kavalíra, který opravdu dlouhou dobu vedl. Tento způsob života a dluhy ho ale časem přiměly ke změně životního stylu. Poté co zdědil neuvěřitelně zadlužené rožmberské panství, ho dokázal částečným prodejem zachovat a sám se stal významným politikem, na jehož sídle se scházela a jednala stavovská opozice.
Prohlídky hradů a zámků u nás stále představují jednu z nejčastějších podob výletů. Odkdy jsou ale zpřístupněny veřejnosti? A proč vůbec? O tom se více dozvíme ve videu z pořadu Historie.cs.
Holašovice byly založeny už ve 13. století a dodnes tvoří ucelený soubor domů, který se od středověku téměř nezměnil. Můžeme tak obdivovat usedlosti kolem rozlehlé návsi s chlévy, maštalemi, sýpkami atd. Podívejte se na podobu vesnice našich předků, i když vizuálně průčelí statků doznala změn ve stylu tzv. selského baroka v druhé polovině 19. století.
Co je k jídlu, a co ne, naučila člověka náhoda. První zeleninové zahrady si zakládali staří Římané, Číňané a Egypťané a pěstovali na nich třeba hrách. Představte si, že dnes na světě roste přes tisíc druhů zeleniny. Ale jen z některých z nich se dají připravit skvělé zeleninové hranolky. Můžeme si usmažit hranolky z mrkve, celeru, řepy i batátu. K tomu si dáme třeba zdravou omáčku neboli dip ze zakysané smetany, pažitky a česneku. Mňam!
Krátké video vysvětlí, kde a jak se u nás vzal vánoční stromeček tak, jak ho známe.
Pasáž zábavnou formou popisuje bitvu tří císařů u Slavkova a její dopady na naše země i Evropu.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.