20:27
Věděli jste, že když si zazpíváte písničku Kočka leze dírou, máte téměř základ pro jednu z nejvýznamnějších skladeb české hudby Vltavu od Bedřicha Smetany? A že si seznam jeho osmi oper můžete zarapovat? A co takhle spojit rockovou písničku o požáru Národního divadla s polykači ohňů? Hostem talk show Dějepic! je osobně mistr Bedřich Smetana, který bude rovněž součástí politického duelu v přímém přenosu, ve kterém se dozvíte to nejdůležitější z historického pozadí doby autorova života!
Ukázka popisuje zábavnou formou osudy Jana Amose Komenského a jeho dobu obecně, zejména emigraci nekatolíků v době třicetileté války, řádění Švédů v Čechách a uzavření vestfálského míru. Také obsahuje pasáž o mučících nástrojích.
Ukázka zábavnou formou popisuje osudy Marie Terezie a její dobu. Popsána je mimo jiné i úroveň tehdejší hygieny.
Pořad netradiční formou scének, rozhovorů, reportáží a skečů zpracovává téma příchodu Slovanů na naše území z hlediska pověstí i historiografie.
Vyzkoušejte, jak dobře znají vaši žáci osobnosti českých dějin. Kromě toho, že si procvičí své znalosti z hodin dějepisu, budou se také skvěle bavit.
Video zachycuje aktuální podobu Brixenu. Najdete zde informace o tom, kde se Brixen nachází a kde přesně byl Karel Havlíček Borovský ve svém vyhnanství ubytován.
Český zpěvák, skladatel a textař Petr Ulrych pro desku skupiny Javory s názvem Šumaři (2003) zhudebnil básně Vítězslava Nezvala Žlutý list, Šumaři a Prosinec. V pasáži si v podání sourozenců Ulrychových a hudební skupiny Javory můžeme poslechnout titulní píseň Šumaři, která zazněla v pořadu Písně českých básníků.
Německy napsaná kniha Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta vzbudila v Německu obrovský ohlas, a dokonce byla nominována na jednu ze zdejších literárních cen. Knihu komentují Michal Hvorecký a Petr Fischer.
Čtení je zábava. Karaoke čtení je tu proto, aby vám s ním pomohlo. Společně si čteme z knížky Dvanáct usmívajících se ježibab od Aloise Mikulky. Texty zároveň sledujeme na obrazovce. Učíme se správně intonovat, orientovat se v textu a rozšiřujeme si slovní zásobu. Dnes si přečteme příběh Nejhorší škola na světě.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. Na příkladu písně od Michala Horáka si zopakujeme některé pojmy týkající se poezie: například verš, sloka, rým, inverze.
Reportáž je založena na rozhovoru s Klárou Macúchovou, jednou z překladatelek díla spisovatele Haruki Murakamiho do češtiny. Hovoří zejména o procesu, kterým před vydáním procházejí překlady i obálky jeho knih.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Jak dříve vznikaly knihy a proč byly tak drahé? Kdo byl Johannes Gutenberg? Co je to iluminace, skriptorium a prvotisk? Video nám odpoví nejen na tyto otázky.
Čemu se věnují archeologové? Jak pracují? A co všechno zkoumají? Archeologie nám pomáhá poskládat si mozaiku toho, jak stárla Země, jak žili naši předkové a jaké měli zvyky a zájmy.
Když se řekne antika a Česká republika, mnozí si vybaví spíše antické inspirace v renesančním a klasicistním období. Antické stopy ovšem máme nejen v archeologických nálezech, ale i v kořenech naší státnosti. Jaké? Poslechněte si diskuzi odborníků.
Pasáž seznamuje s významem dvanácti Ježíšových učedníků, apoštolů. Šlo o nevzdělané, obyčejné lidi, kteří byli posláni, aby Ježíšovo učení šířili dál. Podle Bible se změnili, až když je o Letnicích naplnil Duch svatý.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.