04:49
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Pořad hledá odpověď na otázku, k čemu potřebuje příroda vodu. Seznamuje děti s ekosystémem a koloběhem vody v přírodě. Názorně ukazuje, jak vznikají mraky a co se děje s dešťovými kapkami.
Pořad seznamuje děti s jehličnatými stromy. Vysvětluje rozdíly mezi jehličnatými a listnatými stromy. Dále objasňuje, k čemu slouží šišky, proč je důležité sázet stromky a starat se o lesy. V pořadu jsou ukázány různé druhy jehličnatých stromů: borovice, smrk, jedle a modřín. Tak se pojďte podívat s námi.
Pořad seznamuje děti s ročním obdobím zimou. Tento díl ukazuje, jak se v zimě příroda mění, jak se dá pomoci rostlinám v zimním období a co dělají některá zvířata – například, kde spí ježek.
Podzimní výprava na kaštany se změní v pořádné dobrodružství! Lesem zní strašlivý řev a Elišce s Filipem navíc někdo zničil košík. Že by se do lesa zatoulal medvěd? Vysvětlení je tak jako obvykle o něco méně neuvěřitelné. Věděli byste, čím nakrmit daňky? A co to je dančí rochání?
Robůtek Kit a pan Baterka si dají závod, při kterém využijí mořské ptáky. Pan Baterka letí s pelikánem a rackem, zatímco Kit využije fregatky a tučňáka. Čím se od sebe liší? Kdo tenhle závod nakonec vyhrál, se dozvíte v tomto díle ze seriálu Kosmix: Pod hladinou.
Nastává jaro a je čas se rozloučit se zimou. Do přírody se vrací život a děda lesník sází stromky. Filip s Aničkou udělali Moranu, kterou jim ale zničil neznámý dareba. Podaří se jim zjistit, kdo to udělal? Ukáže se, že viníkem je někdo opravdu nečekaný.
V Terčině zvířecím světě si ukážete bydlení pro zvířata, která se nechovají doma, ale přesto se s nimi chcete kamarádit. O čem to mluvíme? Napadlo vás někdy vybudovat úl pro čmeláka, který si rozhodně zaslouží naši pomoc, nebo vytvořit na zahrádce hmyzí hotel? Co to je a k čemu to slouží? Inža vám všechno vysvětlí a ukáže, jak na to.
V Terčině zvířecím světě se tentokrát seznámíte s živočichem, který nepatří mezi původní obyvatele českých krajin. Je to trochu zvířecí vetřelec, ale už se u nás zabydlel. Jak se to přihodilo? Povíme si. Mýval patří mezi všežravce a nejvíce aktivní je v noci.
I zvířátka v lese si zaslouží pořádnou mikulášskou nadílku! Anička, Filip a Hubert se rozhodli se jí ujmout. Ale nebyli by to oni, aby je po cestě nepotkala menší nehoda. Jak si s ní poradí a kdo jim pomůže? A která zvířátka nakonec šťastně podarují a co se dozvědí o koních?
Kdo, anebo snad co udělalo podivný kruh v trávě kousek od hájenky? Byli to snad mimozemšťani? Pojďte pátrat společně s Filipem, s Eliškou a se psem Hubertem. A co si o tom všem Hubert myslí? Řešení naší záhady je mnohem roztomilejší než všichni ufoni, co si umíte představit. A proč se na něj nesmí sahat? Jak vlastně žijí srnky?
Pořad seznamuje děti s podzimními plody. Jsou v něm ukázány plody jako šípky, hloh, pámelník nebo kaštany. Informuje, které plody jsou jedlé a užitečné, a které naopak slouží jen zvířatům. Jsou ukázány i výrobky z těchto plodů, například zvířátka a korále.
Máte rádi brambory? Neváhejte ochutnat také batáty. Přestože jim jsou hodně podobné, nejsou vůbec příbuzné. Batáty sice pocházejí také z Jižní Ameriky, ale jsou sladší, mají více vitamínů a jsou starší. Proto jsou také dražší než brambory. Údajně se také jedná o jedno z prvních jídel, které člověk jedl. V Peru se našly zbytky batátů staré přes 10 000 let.
Pořad seznamuje děti s listnatými stromy. Popisuje, jak se jmenují části stromu a k čemu slouží koruna, kmen, kůra nebo kořeny. Dále názorně ukazuje, co se děje s listy během celého roku, a odpovídá na otázku, proč jsou pro nás listy stromu tak důležité.
Pořad seznamuje děti s tím, jak správně zasadit květiny. Vysvětluje, která květina se dá zasadit do květináče a kterou je třeba dát do vázy s vodou. Vyjmenovává části květiny (květ, stonek, listy, kořeny) a vysvětluje, k čemu slouží. Dále informuje, co všechno potřebuje taková zasazená květina (slunce, vodu, hlínu, živiny).
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
13 485
756
4 593
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.