02:41
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Předčítání staré české pověsti o blanických rytířích. Jak se do hory Blaník dostali? A kdo a proč věří, že vyjedou české zemi na pomoc, až jí bude nejhůře?
Pojďme se společně podívat na video o sklářství. Vzniklo pravděpodobně počátkem 3. tisíciletí př. n. l. v oblasti Egypta, kde archeologové našli skleněné šperky. Sklo se vyrábí ze speciální sypké směsi, které se říká sklářský tmel. Sklenice se vyrábí lisováním. U nás se sklo vyrábělo především v horských oblastech, kde bylo hodně dřeva na topení.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena doba Přemysla Otakara I., zisk dědičné koruny, práva na volbu panovníka a uznání hranic českého státu.
Pojďme se společně podívat, jak se slaví Vánoce v jiných zemích. Třeba Židé mají v období Vánoc Chanuku. Hlavním symbolem je postupné zapalování svíček a jí se koblihy. V Itálii zase nosí dárky čarodějnice Befana. V Zimbabwe místo stromečku zdobí břečťan. Všechny ale o Vánocích spojuje kouzlo a láska.
Žito byl dvorním kouzelníkem krále Václava. Jakými kousky bavil královský dvůr? A jak napálil kouzelníky od vévody z Bavorska? Jak se bránil při napadení? Poslouchejte vyprávění ze Starých pověstí českých, které je tlumočeno do znakového jazyka.
Jahody mlsali už naši předci v době kamenné, tehdy však nevypadaly tak, jak je známe dnes. Jakou souvislost s pěstováním jahod v Čechách měli francouzští korzáři nebo cestovatel Rudolf Štrimpl? A proč jsou jahody označovány za královské ovoce?
Seriál Wifina se v tomto díle zaměřil na čas. Víte například, proč má hodina právě 60 minut? Víte, které hodiny na světě jsou nejpřesnější? Odpovědi na tyto otázky a spoustu dalších informací se dozvíte v tomto díle.
Věděli jste, že brambory pocházejí z Ameriky, kde je pěstovali staří Inkové? V Evropě dlouho neměly své upotřebení, dokonce se po nich i někdo otrávil. Jak je to možné? A kdo přišel na to, co s bramborami v kuchyni počít? Podívejte se sami.
Novoroční předsevzetí si dávali už staří Římané. Možná že vaše rodina tento zvyk dodržuje dodnes. Jíte čočku a dáváte si novoroční předsevzetí? Pojďme se podívat, jaké další zvyky jsou s Novým rokem spojeny.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.