02:20
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Pasáž ukazuje rozpory mezi prezentací a reálným stavem československé ekonomiky v době socialismu na přelomu padesátých a šedesátých let v éře prezidenta Antonína Novotného.
V historii československé i české najdeme několik vládních uskupení, pro něž se vžil název úřednická vláda. Podívejte se diskusi odborníků o tomto historickém fenoménu, kde se dozvíte i o tom, co je a co není úřednická vláda.
Volná rekonstrukce rozhovoru Edvarda Beneše s jeho manželkou Hanou. Scéna přibližuje, jak Beneš o Československu i obecněji o demokracii přemýšlel v době mnichovské krize.
V okamžiku vzniku státu bylo Edvardu Benešovi pouhých 34 let a v nově vzniklém Československu nebyl příliš známou osobností. Přesto si ho tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk vyhlédl jako svého ideálního nástupce. Tato prezidentova představa však poměrně výrazně narazila na záměry tehdejších prvorepublikových politiků, kterým se Beneš jako příští prezident nezamlouval nejen z důvodu nízkého věku.
Sport mnohdy zasahuje i do politiky. A jinak tomu nebylo ani v roce 1969, kdy výhra Čechoslováků nad Sověty v hokejovém mistrovství světa vyvolala protisovětské demonstrace související s nedávnou okupací. Více ve videu z pořadu Historie.cs.
Jaké byly důvody měnové reformy v Československu v roce 1953? V pasáži je vysvětleno, proč muselo k reformě dojít, je popsána její příprava, průběh i fatální důsledky. Zmíněny jsou i protesty, které například v Plzni měly i politický podtext.
Zakoupením nákladní lodě Republika v roce 1952 byl položen základ české námořní flotily. Postupně se flotila pod československou vlajkou rozrůstala. Dobrodruzi ze země bez moře jezdili po celém světě, přepravovali různý náklad a finančně se tomuto podniku velmi dařilo. Ztrátový nebyl historicky nikdy. Velký zisk vykazoval i v roce 1992, kdy byl zařazen do kuponové privatizace. Čtrnáct lodí bylo ale nakonec prodáno a stovky námořníků se ocitly ze dne na den bez práce.
Jednou z příčin rozpadu společného státu byla i rozdílná ekonomická situace a transformace dříve z centrálně plánované ekonomiky na tržní. Ta na Slovensku měla výraznější sociální dopady, vyšší nezaměstnanost i tím pádem i nespokojenost obyvatel se statutem quo. Situaci nepomohla ani korupce spojená s privatizací a vzájemné nepochopení obyvatel obou zemí.
Jedna z největších majetkových proměn v naší historii. Tak bývá nazývána pozemková reforma z roku 1919, která změnila ráz české krajiny i politickou mapu meziválečného Československa. I díky ní se významnou politickou silou stala agrární strana. Podívejte se, jak pozemková reforma probíhala, jaké se s ní pojily problémy a koho všeho se týkala.
13 392
750
4 569
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.