Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Příběh Madlen, která se narodila v Kazachstánu, její maminka v Uzbekistánu a tatínek v Koreji. Aby těch rodných zemí nebylo v rodině málo, Madlenčin bráška se narodil už v Česku. Vyprávění o tom, jak taková rodina funguje.
Tanec může vypadat všelijak, my se však soustředíme na tanec společenský. Ať už jde o základní taneční kurzy, nebo nejrůznější plesy, vždy je nutné vědět, jak se správně obléknout, jak vyzvat partnerku k tanci nebo jak při tanci konverzovat. Ostatně ples bývá vrcholnou událostí společenské sezony, a nemilosrdně proto prověří, jak ovládáme pravidla etikety.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Rodina Sidových se usídlila v Kadani. Děti chodí do školy, ale jazyková bariéra a odlišná kultura jim znesnadňují hledání kamarádů. Jejich otec je však z pobytu v ČR nadšen.
V roce 1958 se KSČ rozhodla pro státem řízenou asimilaci kočovných Romů a vydala zákon o trvalém usídlení kočujících osob. Jeho realizace probíhala o rok později formou policejní razie – kočujícím Romům byly zničeny vozy, koně odvedeni na jatka, Romové museli od toho okamžiku zůstat na stejném místě, kde je zastihl soupis osob. Na ten se dostali i Romové, kteří tou dobou už nekočovali a bydleli na jednom místě. Následovaly další zákony, na základě kterých byli Romové donuceni vzdát se vlastních kulturních tradic a hodnot, aniž se ztotožnili s hodnotami většinové společnosti. To vše mělo za následek prázdnotu a demoralizaci, jejíž důsledky lze na našem území pociťovat dodnes.
Technopárty jsou postrachem všech, kdo žijí v doslechu zvukové aparatury. Přestože často dochází k porušování zákonů, policejní složky většinou na podobné akce jen dohlížejí, dokud neskončí. CzechTek v roce 2005 byl výjimkou. Tehdejší premiér Jiří Paroubek nařídil proti jeho účastníkům tvrdě zakročit. Výsledkem byla zranění na obou stranách a oprávněná diskuze o přiměřenosti zásahu. Průběh akce přibližuje Michal Čížek, který byl na místě v roli fotoreportéra.
Některé země se kvůli pořádání olympijských her zadlužily a ve městech vyrostla nová a dál nevyužívaná sportoviště. Jak dopadla Paříž v roce 2024? Co si o pořadatelství myslí místní? Reportáž 90' ČT24 odpoví i na otázku, jaká je ekologická náročnost pořádání sportovního svátku.
Propaganda byla vždy součástí politických konfliktů, její techniky se ale v čase mění. Samozřejmě dochází ke změnám v souvislosti s vývojem technologií, což v tomto případě znamená především sociální sítě a jejich ohromný vliv na myšlení lidí. Jsou ale patrné i jiné změny – zatímco v období studené války byla proruská propaganda zcela přiznaná, dnes je mnohem nenápadnější. Už není nutné vnutit lidem svůj názor, účinnější často bývá jen je znejistit, aby nevěděli, co je a co není pravda.
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Ta žije v táboře pro uprchlíky. Dozvídáme se, že velká část jejich velké rodiny je na útěku z válkou stižené Sýrie. Štáb se rozhodl najít jednoho z bratranců, který se na cestě ze Sýrie ztratil.
V roce 2019 Řecko čelilo zvýšenému náporu uprchlíků, tábory se plnily. Dokážeme si představit, jak takový dětský uprchlický tábor vypadá? Děti tu spí v dírách a přikrývají se igelitem; ty starší bývají znásilňovány, trpí posttraumatickou stresovou poruchou a touží po práškách na spaní. Jaká byla ochota pomoci těmto dětem? A jaký byl k této problematice postoj vlády?
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.