06:41
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Seznámení s metodami řešení konfliktů a asertivního jednání. Jak máme správně obhajovat naše stanovisko? Proč je špatné ustupovat a proč není řešením ani agrese? Komentáře Miroslava Táborského k hraným scénkám osvětlují zásady asertivního jednání.
Život mistra Konfucia byl poznamenán putováním, spory panovníků a i přesto, že jeho rady byly žádané, neobsadil žádnou funkci. Byl významným učitelem, své učení šířil po staročínských státech. Jeho odkaz je živý dodnes.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Společně sledujeme desetiletý vývoj komunikativní Míši, která byla mezi děvčaty tzv. „tahounem třídy“. Jak na samotný projekt Míša dnes vzpomíná, jak se jí daří a v čem spatřuje své možnosti a životní cíle?
Jakub musí po krádeži v obchodním centru zaplatit poškozené škodu a je mu soudně udělen trest obecně prospěšných prací. Svým nezodpovědným chováním však spěje k dalšímu maléru – nabourá odcizený automobil.
Při sexuální fantazii si cvičíme určité části mozku. Jaké sexuální fantazie mají ženy a jaké muži? V čem jsou rozdílné a v čem shodné? I v této oblasti panují rozdílnosti. Nesmíme ublížit partnerovi či partnerce, ale pravidla toho, co je v sexu normální, neexistují. Ve frekvenci sexuálního aktu by se měl přizpůsobit ten s vyšší potřebou. A žádná erotogenní mapa neexistuje.
Desetiletý časosběrný projekt Ptáčata je o třídě dětí z okraje společnosti. Děti z „brněnského Bronxu“ do společné třídy před deseti lety nesvedla jen náhoda. Rodiče jiných dětí totiž nechtěli společnou třídu s Romy. Projekt umožňuje unikátní pohled na životy dětí v průběhu posledních deseti let. Všichni stojí na prahu dospělosti a jejich budoucnost je otevřená. Jak se jim daří, jaké jsou jejich možnosti a jak se svým potenciálem naloží? A co Ptáčata přinesla svým pedagogům?
Vyprávění o apokalyptické literatuře, tedy druhu starověkého spisu, který se týká tajemství konce světa a možných náznaků jeho příchodu.
Buddha nechtěl stav nirvány definovat, raději tedy mluvil o tom, co nirvána není. Hovořil o ní ale také v pozitivních pojmech: pravda, jemnost, věčnost, mír, svoboda... Aby její význam přiblížil ostatním, používal při svém popisu mnoho slov.
„Hašek není člověk, Hašek je Bůh!" Ve sportu lze shledat podobnost s vyznáváním náboženské víry. Pseudonáboženská funkce sportu a kultické chování fanoušků je se zájmem sledováno psychologií a sociologií náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Po staletí se používala různá vnější znamení, která měla na první pohled odlišit židovskou komunitu od ostatní společnosti. Tato povinnost byla Židům nařízena ve 13. století čtvrtým lateránským koncilem a trvala až do roku 1781. Znamení měla nejčastěji podobu specifických oděvních doplňků a často se vyznačovala žlutou barvou.
Konfuciovo učení je nám známo díky jeho následovníkům a žákům. Stojí na třech pilířích: lidskost, učení se a rituály. Na Konfuciových myšlenkách stála organizace celé čínské společnosti, v jejímž čele stál císař. To nejdůležitější na Konfuciově pojetí vlády je rituální soulad, harmonizace mezilidských vztahů. Mnoho čínských panovníků se jím nechalo inspirovat při svém vládnutí, obřadech i organizaci. Konfucianismus je učením o společnosti, o postavení člověka ve společnosti a vztahu člověka k moci.
Kde se bere naše touha po konci světa? A může svět nějaký konec vůbec mít? Záleží na úhlu pohledu a také na člověku, který se dívá. Různé odpovědi nabízí filozofie, náboženství nebo proroctví. Ať už je to jakkoliv, je jisté, že nás konce fascinují. A víte kolik konců má jitrnice, proč u nás máme tajgu, kde konec nenastává a jak by to znělo, kdyby přeci jen nějaký ten konec nastal?
Filozof Jan Patočka byl jedním z prvních mluvčích Charty 77. Právě on jí vtiskl mravní rozměr, když zdůrazňoval, že nejde o mocenský politický boj, nýbrž o nastolení mravních základů, které musejí být vždy platné a nezávislé na tom, kdo je právě u moci. Na začátku března 1977 se setkal s nizozemským ministrem van der Stoelem, což režim rozzuřilo. Státní bezpečnost podrobila Patočku mnohahodinovému výslechu, po němž se zdravotně zhroutil a o několik dní později zemřel.
Jak jde dohromady psí moč a filosofie? Díky přístupu osvícence Immanuela Kanta k fenoménu poznávání pochopíte. Jako lidé známe svět jen z části, naše poznání je omezené. A hlavně úplně jiné než třeba u zmíněných psů. Výstižná animovaná série propojuje běžný lidský svět s filosofickými myšlenkami a filosofy.
12 776
718
4 330
1 209
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.