06:41
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Život mistra Konfucia byl poznamenán putováním, spory panovníků a i přesto, že jeho rady byly žádané, neobsadil žádnou funkci. Byl významným učitelem, své učení šířil po staročínských státech. Jeho odkaz je živý dodnes.
Romská holčička Tulina do své nové rodiny přišla z Klokánku se zvláštní nálepkou: „Nebude moc mluvit, bude nemocná.“ Nic z toho ale nebyla pravda. Tulina je velmi empatická, inteligentní a už ve svém školkovém věku ovládá i cizí jazyky.
Zdravíme obvykle tak, jak je v daném prostředí obvyklé. Ve společensky formálnějších situacích však patří na celém světě k nejrozšířenější formě pozdravu podání ruky. Zopakujme si, jak se ruka správně podává a tiskne, kdo komu ruku podává a v jakém pořadí i kdy je naopak podání ruky nevhodné. Pro úplnost se podíváme i na méně obvyklé formy pozdravu: políbení ruky, políbení na tvář a smeknutí klobouku.
Znáte Romodrom? Jde o obecně prospěšnou společnost, která se snaží pomoci zejména lidem romského etnika. Hlavním cílem je pomoci Romům hledat řešení v jejich nelehkých životních situacích. Poskytuje jim sociální služby, například terénní programy, sociální poradenství, sociální projekty zaměřené na podporu bydlení, zaměstnanosti, řešení dluhů a péči o děti a jejich vzdělávání.
Ke spojení šintó (odvěkého japonského náboženství) a buddhismu dochází ve spojitosti s Dógenem, zakladatelem japonské zenové školy Sótó. Během svého života byl Dógen v buddhismu vysvěcen na mnicha, studoval a navštěvoval duchovní vůdce, aby mu ujasnili jeho pochybnosti. Až po vycestování do Číny se mu to podařilo a dosáhl stavu procitnutí. Po návratu do Japonska zavádí praxi čínské školy Sótó. Propaguje tichou meditaci v sedě jako pravou bránu k autentickému buddhismu. Tím se dostává do rozporu s dalšími buddhistickými školami.
Buddhismus se do Číny dostal z Indie a střední Asie po hedvábné stezce. V době krize konfuciánství aspiroval na úlohu státního náboženství, byl systematizován, postátněn a přijal do sebe konfuciánské prvky. Indický buddhismus se ale s domácím učením Konfuciovým moc nesžil. Proč?
Může nás Komenský oslovit ještě dnes, i po staletích? Petr Jan Vinš, generální sekretář Ekumenické rady církví v ČR, se zamýšlí nad duchovním odkazem Komenského, klade si otázku, jaký je „jeho“ Komenský. Nachází přitom oporu v proroku Izajášovi. Komenského vidí jako postavu stíhanou ranami osudu, podobnou nalomené třtině, postavu, která se ale nikdy nezlomí a znovu se narovná, aby pokračovala v práci pro lidstvo…
Po staletí se používala různá vnější znamení, která měla na první pohled odlišit židovskou komunitu od ostatní společnosti. Tato povinnost byla Židům nařízena ve 13. století čtvrtým lateránským koncilem a trvala až do roku 1781. Znamení měla nejčastěji podobu specifických oděvních doplňků a často se vyznačovala žlutou barvou.
„Hašek není člověk, Hašek je Bůh!" Ve sportu lze shledat podobnost s vyznáváním náboženské víry. Pseudonáboženská funkce sportu a kultické chování fanoušků je se zájmem sledováno psychologií a sociologií náboženství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Vyprávění o konci dějin, kdy podle Bible přijde Ježíš soudit živé i mrtvé. Každého člověka bude soudit podle jeho slov, činů a motivů k těmto činům.
Martina se s plnou odpovědností rozhodla přivést na svět dítě trpící vrozenou vývojovou vadou, tzv. anancefalií. Neposlechla doporučení lékařů ohledně potratu, porodila Andělku a nechala ji zemřít přirozenou cestou při porodu. Její malé děti spolu s rodiči celý příběh prožívaly také, včetně pochování mrtvé sestřičky v porodnici. Rodina se pak s Andělkou rozloučila při pohřbu, rituálu, který je pro pozůstalé po smrti blízkých vždy velmi důležitý. Příběh je inspirací pro všechny především v tom, že každý je za své rozhodnutí odpovědný sám a vždy jde jen o jeho volbu.
12 993
733
4 417
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.