Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Jak jsou na tom mentálně postižení lidé se sexualitou? Odbornice a vedoucí pracovnice diagnosticko-metodického oddělení Andrea Morchová v Domově sociálních služeb ve Slatiňanech mluví o způsobu řešení antikoncepce a o sexuální výchově a partnerském životě lidí s mentálním postižením. Jak vnímají sami sebe a druhé a jak prožívají partnerský život, si vyslechneme i z diskuze klientů samotných.
Příběh Tsi Tsi z Barmy, která se svou rodinou z této země uprchla do České republiky kvůli svému náboženství. Pro Barmu je sice typická nádherná, exotická příroda, zlaté stavby i sochy, ale také bída, boje, povodně a ničivé cyklony.
Šikana je úmyslné a opakované fyzické i psychické ubližování slabšímu silnějším jedincem. Jde o nebezpečný, obtížně prokazatelný trestný čin. Příběh byl natočen podle skutečné události a je varováním, jak pro rodiče, tak pro potencionální oběti, ale i pro pachatele.
Patříte mezi ty, kdo chtějí znát dění kolem sebe a chtějí se k tomu i vyjádřit? Pak právě pro vás jsou tu projekty „Kam chodit“ a „Kecejme do toho“. Je zapotřebí umět říci svůj názor, naslouchat, vést dialog a vždy najít nějaký kompromis mezi názory dospělých a názory dětí a mládeží.
Příběh Madlen, která se narodila v Kazachstánu, její maminka v Uzbekistánu a tatínek v Koreji. Aby těch rodných zemí nebylo v rodině málo, Madlenčin bráška se narodil už v Česku. Vyprávění o tom, jak taková rodina funguje.
Mája, Nessa a Lukáš mluví o střeleckém útoku, který se odehrál na jejich škole, v televizním vysílání. Přišli jen popsat své pocity, nebo obvinit společnost z toho, jaký tlak na mladé lidi vytváří? A jaké nároky si na sebe vytváří hlavní postavy samy? Zapadnout, být milovaný a sledovaný. Někteří se pokusí žít i bez toho.
Příběh Jokubase z Litvy. Miluje modely letadel a na Litvu vzpomíná rád, ale říká, že mu vždy v rodné zemi chyběly hory. Jokubas a jeho rodiče diváky seznamují s tradicemi své země.
Dne 17. dubna 2021 prohlásil premiér Andrej Babiš na mimořádné tiskové konferenci, že existuje důvodné podezření, že za výbuchem českých muničních skladů u obce Vrbětice mohla být aktivita ruské zpravodajské služby GRU. Po tomto oznámení se na internetu okamžitě objevilo velké množství konspiračních teorií a dezinformací, jejichž cílem bylo zlehčování incidentu a vyvolání chaosu. O dezinformacích, které může využívat cizí stát jako nástroj své propagandy, používaných metodách a možnostech obrany proti nim hovoří politolog Miloš Gregor z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Seznámí nás s tím, v čem jsou si dezinformační taktiky podobné a kdo za nimi nejspíš stojí. Co dezinformátorům nejvíc nahrává?
V Modrošicích je už týden vedro a ještě k tomu přestane téct voda. Sára má divoký sen o potopě světa, přičemž jediná záchrana je jejich byt. 200 spolubydlících a kritický stav plastů v oceánu ji probudí a přiměje k zamyšlení. Do akcí na pomoc planetě se můžeme snadno zapojit – čistit břehy řek, sázet stromy, neprodukovat tolik odpadu, snížit spotřebu masa a mnoho dalšího. Globální problémy nejsou jen Sářin špatný sen a každý může svým chováním pomoci jejich řešení!
Armáda České republiky si vytvořila ve společnosti pozitivní obraz, a to především díky účasti na zahraničních misích. Veřejnost si působení českých vojáků v zahraničí váží a i naprostá většina ústavních činitelů jim neváhá vyjádřit podporu. Tato podpora je důležitá, protože nasazení zvláště při ozbrojených konfliktech je fyzicky a psychicky náročné a vojáci se musí mimo jiné vyrovnat i s hrozbou smrti. Hlasy, které volají po stažení vojáků z podobných akcí, bývají jen ojedinělé.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.