02:07
Pasáž se formou scénky a odborného vysvětlení zabývá slezským nářečím, uvádí jeho rysy a příklady různých slov.
Moravsko-slezské Beskydy jsou nejvyšším pohořím moravské části Karpat. Patří k nejzachovalejším horám u nás. Stále zde rostou původní horské pralesy, ve kterých nalezneme spoustu druhů vzácných rostlin a zvířat včetně velkých šelem.
Pasáž seznamuje diváky s bludnými balvany, které se nacházejí v Ostravě. Popisuje původ těchto hornin a jejich přemístění ze Skandinávie ledovcem.
Pasáž představuje komika Rudu z Ostravy a jeho ostravskou verzi básničky Skákal pes přes oves. Ukazuje, jak se mluví na Ostravsku a tamní slovní zásobu.
V desátém díle Slovohrátek se Anička se Sárou zabývají slovy mnohoznačnými. Věděli jste, že jedno slovo může mít více významů? Třeba takový zámek nebo koruna. A jak se hraje slovní fotbal? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Abeceda na hraní aneb koruna třikrát jinak.
Když děti učí telka! Naučme se s žáky 1. ročníku písmeno H. Nejprve si písmeno sestavíme ze sirek, pak ho vyhledáme ve slovech a určíme počet slabik. Které slovo mezi ostatní nepatří, najdeš vetřelce? A nakonec se písmeno H naučíme i psát.
Je přirozené, že některá slova, která dříve nemohla být ve veřejných projevech používána, pronikají dnes běžně do veřejných komunikátů? Jak se mění vnímání jazykových prostředků? Odpovědi na tyto otázky poskytuje ředitel Ústavu pro jazyk český AV ČR Martin Prošek.
Pasáž se zabývá příznakovostí v češtině, vyjadřováním ženského rodu pomocí mužského rodu, budoucího času pomocí přítomného času. Součástí pasáže je scénka a následovné vysvětlení.
Scénka s odborným vysvětlením se zabývá různými rčeními a úslovími, jejich významem a tím, jak takové jazykové útvary v češtině vznikají.
Malé děti ironii nechápou. V pořadu Slovíčka si na několika příkladech vysvětlíme, co ironie znamená. Dozvíte se, že velmi záleží na tom, jaký tón a způsob řeči zvolíme. Myslíme to, co říkáme, vážně, anebo říkáme něco, co ve skutečnosti myslíme úplně naopak?
Scénka plná rybářských výrazů a jejich následné vysvětlení od jazykovědkyně z Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky.
V osmém díle Slovohrátek se Anička s Tondou zabývají významem jmen. Jaký původ mají naše příjmení a jak vznikají přezdívky? To a mnohem více se dozvíte v tomto díle nazvaném Jmenuji se aneb jména „na tělo“.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.