04:06
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Pojďme se společně podívat, jak to bylo v únoru v roce 1948, kdy se u nás dostali k moci komunisté. Demokracie na nějakou dobu skončila a dětem byl zakázán dokonce i Sokol a Skaut. Ve školách se pak o převratu muselo učit jako o Vítězném únoru.
Pojďme se společně podívat na historii vzniku naší republiky. Český stát vznikl již kolem roku 900 a vládli mu tenkrát Přemyslovci. Nejmocnějším českým králem, nazývaným otcem vlasti, byl Karel IV. Až v roce 1993 se Československá republika rozdělila na Česko a Slovensko.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Jaký byl ve svém osobním životě T. G. Masaryk? Uvádí se zde několik zajímavých faktů, například proč ho vyloučili z gymnázia, jak přišel k označení „tatíček“ nebo že velmi miloval koně.
Jak vznikala podoba vlajky České republiky a státních symbolů nově vzniklých států po rozpadu Československa, vysvětluje vexilolog Aleš Brožek. Česko jich má o tři více než Slovensko. Které to jsou a co mají symboly a barvy představovat? Kdy se který z nich používá? Jak je možné, že si Česká republika ponechala Československou bíločervenou vlajku s modrým klínem?
Rozhovor s odborníkem vysvětluje příčiny komplikovaného a víceméně nežádoucího stavu v obci po komunálních volbách. Příčinou opakovaných voleb či úplná absence kandidátů do obecních zastupitelstev mohou být i sousedské vztahy. V extrémních případech může být do vedení obce jmenován zaměstnanec Ministerstva vnitra s minimem pravomocí, a tím pádem téměř s nulovou šancí v obci cokoli změnit či vyřešit.
Podívejme se do minulosti přímé volby prezidenta. I přesto, že finální schválení zákona v roce 2012 trvalo pouhé 2 minuty, pokusů o zavedení přímé volby bylo v minulosti více. Ve videu jsou představeni kandidáti v historicky první přímé volbě prezidenta a popsány změny pohledu na přímou volbu během pokusů o její zavedení.
V ukázce je představen Rudolf Gajda, legionář, který se po vzniku Československa postupně dostal do vedoucích pozic československé armády, až nakonec skončil jako vedoucí postava českého fašismu.
Tři desítky osobností hodnotí klíčové okamžiky 30 let po sametové revoluci. Ikonou sametové revoluce se stal Václav Havel. Byl přirozeným lídrem a především morální autoritou, jeho osobnost měla navíc nevídaný mezinárodní přesah. Ani on se ale nevyvaroval omylů, chybná byla např. jeho představa nepolitické politiky. Občanská společnost však bohužel nemůže nahradit svobodnou soutěž politických stran. První svobodné volby v roce 1990 pak naznačily směr, kterým se bude země ubírat.
Kam se ve volném čase za první republiky jezdilo na dovolenou? Buď do lázní anebo už k moři! Češi tak v rámci slovanské sounáležitosti objevují pro Evropu Jadran. Kdo si mohl měsíc u moře dovolit?
Za první světové války byl odbojářem, za první republiky ministrem financí. Dramatický život Aloise Rašína, politika a jednoho z takzvaných mužů 28. října. Dramatický příběh o konci Rakousko-Uherska, o vzniku samostatného Československa a jeho hrdinech Aloisi Rašínovi a Karlu Kramářovi, kteří neprávem zůstali ve stínu Masaryka a Beneše.
12 705
702
4 201
1 147
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.