04:06
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Tomáš miloval strašidelné příběhy, svou klučičí partu a dobré knížky. Poslechni si jeho vyprávění o tom, jak se stal prvním československým prezidentem.
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Jaké byly okolnosti vzniku samostatného Československa a jak se na něm podílel T. G. Masaryk? Po založení státu bylo třeba vytvořit nové zákony a ústavu, státní vlajku a ustanovit státní hymnu.
Vyzvěte své žáky na vědomostní souboj ve velkém kvízu z dějin Československé republiky. Kromě toho, že se budou skvěle bavit, zopakují si také své dosavadní znalosti o naší zemi.
Válka v Perském zálivu znamenala pro armádu první nasazení do válečného konfliktu v novodobých dějinách, tehdy ještě Československa. Na místo byla vyslána protichemická jednotka spolu s dalšími vojáky, a ačkoliv se neúčastnili přímo bojových operací, odvedli velký kus práce a nasbírali cenné zkušenosti. V souvislosti s ozbrojeným konfliktem je namístě také otázka, jak je vymezeno užití síly nebo nutné sebeobrany v rámci misí OSN.
Zasedněte s námi ke kulatému stolu pořadu Historie.cs (2018) a zjistěte více o tom, jak byli Romové za druhé světové války z rasových důvodů perzekuováni. Historici v ukázce objasní, k čemu sloužily jednotlivé typy nacistických táborů a kdo zde byl (a na základě čeho) internován. Zároveň je připomenuto, že od roku 1940 platil pro Romy zákaz kočování a od roku 1942 nařízení o preventivním potírání zločinnosti. V závěru se pak přeneseme na krátkou prohlídku místa bývalého tábora v Letech (v době natáčení reportáže do areálu vepřína, dnes již na místo nového památníku).
Fotoreportér Radek Petrášek zachytil okamžik, kdy byl z vězení propuštěn jeden z nejznámějších českých vězňů a mediální celebrita Jiří Kajínek. Stalo se tak na základě udělení prezidentské milosti, která vzbudila ve společnosti velkou polemiku. Fotograf vzpomíná na okolnosti pořízení fotografie a popisuje mediální rozruch, který kolem této události panoval.
Zatímco se v okolních zemích komunistického bloku začaly dít velké změny, jako například první částečně svobodné volby v Polsku nebo reformy v samotném Sovětském svazu, u nás se na politické scéně nedělo absolutně nic. Dialog požadovaný opozicí se nekonal. Komunisté si svou slábnoucí moc dokázali přiznat jen v soukromí. Video je součástí vzdělávací série Rok revoluce z produkce Knihovny Václava Havla, která mapuje klíčové momenty přerodu totalitního Československa v demokratický stát.
Již před první světovou válkou se zformovaly dva mocenské bloky, a to Trojspolek a Trojdohoda. Které státy představovaly jejich jádro? Byly pro ně už tehdy stěžejní militantní cíle? Lze poměřit jejich síly? A v čem bylo rozdělení na dva mocenské bloky problematické? Na tyto i další otázky odpoví historici v pořadu Historie.cs.
Ukázka ze seriálu České století (2013) nám představuje plukovníka Františka Moravce, přednostu zpravodajské ústředny československé exilové vlády i další zpravodajce po vypuknutí druhé světové války.Ústy Moravce je představen Edvard Beneš jako jediná osoba, která může stát v čele druhého pokusu o vybudování samostatnostého Československa.
V polovině sedmdesátých letech se zdá, že normalizované Československo „zkrotilo" nezávislou kulturu. Následné počátky undergroundu, punku nejen ukázaly, že subkultura fungovala, ale došlo i k tomu, že se propojila se vznikajícím disentem. Výsledkem bylo prohlášení Charta 77.
České stavovské povstání ukončila bitva na Bílé hoře, ale skutečnou tečkou byla až poprava 27 představitelů stavovské opozice. Dne 21. června 1621 na Staroměstském náměstí rukou kata Jana Mydláře skončil život 3 pánů, 7 rytířů a 17 měšťanů. Mnohá jejich jména patří mezi známá, například Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nebo Jan Jessenius. Podívejte se na osudy několika méně známých popravených.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.