Ukázka ze zpravodajské relace obsahuje kromě komentáře také autentické záběry svržení atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. Tato akce měla za následek obrovské ztráty na životech. Zároveň ale vedla k tomu, že nebyla realizována invaze amerických vojáků do Japonska. Do týdne od události Japonské císařství kapitulovalo.
Fašismus máme většinou spojený s druhou světovou válkou. Ukázka přibližuje, kdy a proč fašismus vznikl a v jaké podobě se s ním můžeme setkat i dnes.
První výstřely druhé světové války padly na Westerplatte v Gdaňsku 1. září 1939. Kdo začal pálit jako první a co následovalo? Mnohé poodhalí reportáž z místa u příležitosti kulatého výročí začátku druhé světové války.
Příběh o odvážných československých letcích, kteří pomohli zachránit Británii před Hitlerem. Do britských vojenských jednotek vstoupily během války také stovky československých vojáků, kteří byli rozhodnuti bojovat proti nacistickému Německu.
Tělovýchovná jednota Sokol si kladla od svého založení v 2. polovině 19. století za cíl fyzický a morální růst českého obyvatelstva rakouské monarchie. Prezentovala se jako apolitické hnutí pro všechny Čechy. Její dobře organizovaná základna byla příkladem pro podobné zahraniční spolky a svoji roli sehrál Sokol i při vzniku ČSR. Jakou?
V Hradci Králové na Labi už více než sto let funguje vodní elektrárna, které se podle jezu říká Hučák. Vedle své praktické funkce plní i funkci estetickou, neboť byla vybudovaná podle návrhu architekta Františka Sandera v secesním stylu, a představuje tak významnou hradeckou architektonickou památku.
Konec války přinesl i ohromný přesun demobilizovaných vojáků. Úryvek popisuje návrat vojáků ze zahraničí do nově vzniklého samostatného Československa v jednotlivých etapách. Nejprve přijížděli poražení, Češi v rakouskouherských uniformách. Složitější byl návrat legionářů, obzvlášť těch z východní fronty. Poslední se vraceli až v roce 1920. A do radosti z míru přicházejí problémy.
David Vávra vypráví o slovinském architektovi Josipu Plečnikovi a jeho stavbách v ČR i ve Slovinsku. Ukazuje například Plečnikovy stopy na rekonstrukci Pražského hradu, unikátní kostel Nejsvětějšího srdce Páně na pražských Vinohradech nebo Plečnikem navrženou Obchodní a průmyslovou komoru v Lublani.
Jakou podobu měl holocaust na Slovensku? Jak se radikalizovala slovenská politická scéna vůči židovskému obyvatelstvu? Temnou stránku slovenských dějin komentují historici.
V souvislosti s mnichovskou dohodou se často hovoří o „zradě západních mocností". Na celou skutečnost je však vhodné nazírat v kontextu mezinárodní situace, nikoli pouze prizmatem zájmů našeho státu. Jaké byly příčiny vzniku a důvody Francie a Velké Británie podepsat mnichovskou dohodu, blíže objasní historici v pořadu Historie.cs.
Pasáž popisuje vznik československé střelecké brigády ve Francii roku 1917 a její význam pro vznik samostatného Československa.
Cestopis z oblasti Mrtvého moře se věnuje historii pevnosti Masada, rekreačním možnostem u Mrtvého moře a archeologické lokalitě Kumrán.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.