07:30
Ještě na začátku 70. let bylo Aralské jezero čtvrtým největším sladkovodním jezerem na světě. Původní plocha jezera se však od té doby zmenšila na méně než polovinu. Původní jezero je nyní rozděleno na dvě části. Postupný zánik jezera je skutečně velmi rychlý. Jako hlavní příčina postupného vysychání jezera je uváděno nadměrné využívání vod z řek napájejících Aralské jezero pro závlahy bavlníkových plantáží. Svoji roli však hrají také procesy související se změnami klimatu.
Široké a nekonečné stepi tvoří srdce centrálního Kazachstánu. Ve stepích najdete tradiční pastevce koní i stopy moderní kosmonautiky. Supermoderní je také hlavní město Astana, ale stepi ukrývají pozůstatky kruté historie – sovětského gulagu.
Vyprávění o jezeru Bajkal. Jakou zde najdeme faunu a jaký je život a tradice místních obyvatel? Ukázka se také věnuje ekologickým problémům jezera způsobeným lidskou činností.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Emil Kolben se narodil v roce 1862 v chudé židovské rodině. V mládí získal místo v podniku geniálního amerického objevitele Thomase Alvy Edisona a spolupracoval mj. i se slavným Jihoslovanem Nikolou Teslou, který ho přizval ke svým pokusům se střídavým proudem. Emil Kolben se později proslavil zejména založením veleúspěšného strojírenského podniku ČKD (Českomoravská Kolben-Daněk), který v době svého největšího rozmachu zaměstnával až 12 tisíc lidí. Pro svůj židovský původ byl v době protektorátu Čechy a Morava deportován do koncentračního tábora v Terezíně, kde ve svých 80 letech zemřel.
Geolog Václav Cílek vysvětluje vznik dopravních komunikací na našem území – jaký měly smysl, kudy vedly a kdo je zakládal.
Výjimečná pražská železniční trať, která je považována za jednu z nejkrásnějších u nás, oslavila v roce 2022 své 150. narozeniny. Pražský semmering prošel v posledních letech mnoha úpravami a přibyly mu i dvě nové zastávky.
V Nikaragui navštívíme kakaovou farmu, kterých je v zemi poměrně hodně. Právě kakao patří k významným komoditám určeným na export. Kakaové boby se sklízí ručně a je k tomu nutná velká opatrnost, aby nedošlo k poškození stromu a nebyl ohrožen škůdci. Pečlivost je ze stejného důvodu zásadní i při otevírání samotných plodů. Vyloupaná semena pak míří do další části výrobního procesu.
Lucemburský region Mullerthal neboli údolí mlýnů připomíná svou geomorfologií krajinu Švýcarska. Centrem regionu je nejstarší lucemburské město Echternach. Prohlédneme si městské hradby z 10. století, benediktinské opatství nebo pozůstatky římské vily.
Turín je metropolí italského Piedmontu. Na rozdíl od většiny italských měst s typicky renesanční architekturou v Turíně převažuje architektura barokní. Za zmínku stojí Castello del Valentino. Najdeme tu ale i hrad Borgo Medievale inspirovaný středověkem.
Pro islandský venkov je typická takzvaná drnová architektura. Střechy domů i stěny jsou kvůli nedostatku stavebního materiálu a pro lepší izolaci pokryty vegetací. Jedno z těchto obydlí (konkrétně hlavní budovu někdejšího statku) navštívíme s místním průvodcem a prohlédneme si jeho malebný interiér i historické vybavení.
Osídlení v oblasti arménského města Sisian je nesmírně staré. Dokladem toho je nejstarší megalitická observatoř na světě pocházející již z 5. tisíciletí před naším letopočtem. V hornaté oblasti okolo Sisianu je také mnoho klášterů, které svědčí o vyspělé arménské středověké kultuře.
Dnešní Mongolsko se potýká s mnoha ekologickými problémy. Jedním z nich je citelné ubývání a devastace lesů. Na projektu zalesňování se zde podílí i skupina českých odborníků. K životu specialistů a vědců patří i každodenní konfrontace s okolním prostředím a odlišnou kulturou. Jedna z mnoha takových příležitostí je zachycena v záběrech tradiční slavnosti, na které Mongolové vzdávají své díky přírodě.
Jak se zachraňují želvy? Práce mladé bioložky Hany Svobodové je fascinující odpovědí. Na neobydleném ostrově v Indonésii brání pytlákům sbírat vajíčka, zabíjet želvy kvůli výrobě suvenýrů z želvoviny, jinde vzdělává mládež či přesvědčuje místní politiky, že ochrana přírody má smysl.
Když se před lety do Thajska vypravil potápět Jan Bareš, nečekal, že mu bude veřejně děkovat thajská princezna a premiér země. Honza se při potápění nevydržel dívat na všudypřítomné smetí a rozhodl se tamní pláže uklidit. Výsledek ho natolik nadchl, že založil mezinárodní organizaci Trash Hero. Ta sdružuje dobrovolníky z celého světa, kteří se snaží zbavovat nepořádku i další místa.
Láhaur je hlavní město pákistánské provincie Pandžáb. Po Karáčí je druhým největším v zemi. Tamní zahrady jsou zapsané na seznam UNESCO. Kromě zahrad navštívíme mimo jiné i mešitu Bádšáhí nebo třeba trénink tradičního pákistánského zápasu kusthi.
13 495
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.