02:09
Rozhovor s odborníkem
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
Jak mohou souviset narůstající letní teploty s ekonomikou? Výrazný vliv můžeme pozorovat například v zemědělství, neboť hrozí neúroda kvůli suchu, ale také ve výstavbě budov, které se v létě již neobejdou bez klimatizací.
Inflace je situace, kdy ceny rostou a my si za stejnou výplatu koupíme stále méně věcí. Video nezůstává ale jen u definice inflace, představuje i její vývoj, zejména v době koronavirové pandemie. Spotřebitelské chování v tomto období bylo klíčové pro následné zvyšování cen nejen v České republice.
Bývalý slovenský ministr financí popisuje patnáctiletou zkušenost s eurem, společnou měnou Evropské unie, na Slovensku. Hodnotí s odstupem času zavedení eura na Slovensku jako výhodné? V čem vidí přínosy, a naopak ztráty celého procesu? A jak dopadly některé slovenské obavy, které máme i v České republice?
Co je hypotéka? Definice tohoto pojmu jako půjčky na nákup nemovitostí. Může se jednat o půjčku na byt nebo dům. Jde o dlouhodobý úvěr s nižším úrokem. Hypotéka patří mezi životní rozhodnutí, které je potřeba důkladně zvážit.
Příběh paní Vranové o tom, jak požádala soud o oddlužení a vyhlásila osobní bankrot. Předtím žádala o pomoc s dluhy a o radu soukromou firmu, která ale využívala nekalé praktiky.
Pod značkou Avia si nejspíše většina z nás představí nákladní automobily. Prvními dopravními prostředky, které Avia začala vyrábět, však byla letadla, a stalo se tak už krátce po vzniku samostatného Československa. Reportáž představí historii této firmy i její nejznámější produkty z oblasti letecké i automobilové dopravy.
Železnice, které je věnováno následující video, překonává horské hřebeny Jeseníků. Díky mnoha ostrým zatáčkám je přezdívána „Slezský Semmering“ a jsou z ní krásné výhledy jak na vrcholy Jeseníků, tak Rychlebských hor. Jednou ze zastávek je obec Ramzová, která je nejvýše položenou železniční stanicí na Moravě. Na další zastávce, Horní Lipové, nalezneme muzeum Slezského Semmeringu.
Zemědělství ve Valencii přivedli k rozkvětu muslimští osadníci, typické jsou pomerančovníkové háje a zelinářské zahrady. Voda je sem přiváděna již od středověku velkými zavlažovacími kanály z řeky Turie. Zemědělci musí dodržovat stanovená pravidla pro odběr vody. Spory mezi zemědělci urovnává vodní tribunál, který se nepřetržitě schází už více než jedno tisíciletí.
Reportáž z návštěvy uranového dolu Rožná na Vysočině. Hlubinný důl Rožná byl do roku 2017 jediným uranovým dolem ve střední Evropě, nyní je s těžbou v 1200 metrů hluboké šachtě definitivní konec.
Belize je samostatným státem od 80. let minulého století, dodnes je však členem Commonwealthu. Jako jeden z mála států Střední Ameriky nebyla tato země španělskou kolonií. Na území o podobné rozloze jako Morava najdeme rozmanitou přírodu. Zatímco na pobřeží se vyskytuje korálový útes (druhý největší na světě), vnitrozemí pokrývá tropický deštný les se zachovalými prvky civilizace Mayů.
Vydáme se po naučné stezce z Louňovic pod Blaníkem k Býkovickým rybníkům, abychom se dostali k Malému Blaníku. Najdeme tu rozvaliny kaple sv. Máří Magdaleny, kam až do 18. století mířili poutníci. V okolí kaple se nachází chráněné bučiny a mezi nimi kamenná moře.
Vydáme se do Bolívie do oblasti Torotoro. Nejprve navštívíme stejnojmennou vesnici, poté budeme pokračovat do přírody hledat stopy po dinosaurech, kterých je tu velké množství. Také si prohlédneme nejhlubší kaňon Bolívie a další zajímavé (nejen) geomorfologické útvary. Samozřejmě si vysvětlíme, co znamená poněkud zvláštní název Torotoro.
Václav Cílek popisuje vznik a zánik skalních hřibů.
13 035
733
4 430
1 222
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.