07:40
Pořad se věnuje válce v Jugoslávii. Byl to nejkrvavější konflikt na starém kontinentě od konce druhé světové války, který přinesl statisíce mrtvých a miliony vyhnaných. Rozpad Jugoslávie, který změnil mapu Evropy, začal roku 1991.
Animovaný zeměpis zemí Evropské unie. Zábavnou formou předkládá fakta a pomáhá tak nejen dětem vytvořit si hrubou představu o tom, jak to v které zemi funguje. Dnes si společně poskládáme obrázek Rakouska.
Animovaný zeměpis vám v krátkosti představí Spojené království Velké Británie a Severního Irska. Je to království, které má skutečnou královnu. Dozvíte se, proč bychom mu neměli říkat Anglie.
Video ukazuje Bretaň – keltskou výspu Francie, drsný kraj větrných pláží a bouřícího oceánu. Je sice jedním z francouzských regionů, ale občas působí spíš jako svébytná země.
Ázerbájdžán je největší a nejlidnatější ze zakavkazských států. Jedná se o poměrně uzavřenou zemi, která rozhodně není turistickým rájem zahraničních návštěvníků. Přesto má země bohatá na energetické suroviny co nabídnout – historické i moderní hlavní město země Baku, koupání v Kaspickém moři či archeologickou rezervaci v Qobustanu s více než šesti tisíci vzácných nástěnných kreseb.
Co by krajině přineslo vybudování plánovaného vodního koridoru Dunaj–Odra–Labe? Jak příznivci a odpůrci díla hodnotí výstavbu obrovských betonových těles, schopnost kanálu zadržet vodu v krajině, její údajný protipovodňový význam, vliv na úroveň hladiny podzemní vody, zásah do zemědělského půdního fondu nebo do prostupnosti krajiny? Jako paralela pro budoucí dílo se nabízí již existující kanál Rýn–Mohan–Dunaj.
Nízký stav vody v létě 2022 významně omezil nákladní lodní dopravu na Rýnu a na dalších německých řekách. Dopravní společnosti proto nemohly nakládat své lodi naplno. Nedostatek vody se týká hlavně části řeky jižně od Duisburgu a Kolína nad Rýnem. V tomto místě došlo k poklesu hladiny natolik, že hrozilo úplné zastavení dopravy. Rýn je zásadní dopravní tepnou pro přepravu obilí, hnojiv, uhlí nebo ropných produktů.
Půjdeš, tati, do války? Kdy už to skončí? Kdo si začal? My taky umřeme? Nejen tyto otázky pokládají dnes a denně děti svým rodičům i učitelům. Jak s dětmi mluvit o válce, aby rozuměly tomu, co se děje, ale zároveň se cítily v bezpečí? K tématu hovoří dětská psycholožka Lucie Kotková.
13 099
735
4 440
1 226
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.