Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Zhlédněte ukázku výroby železa ve vysoké peci v Třineckých železárnách, kde se železo vyrábí už od poloviny 19. století. Hlavními surovinami k výrobě surového železa jsou železná ruda a koks z černého uhlí, které se tu těží. Proces výroby železa ve vysoké peci je z velké části řízený počítačem a trvá přibližně osm hodin.
Na příkladu drobných pěstitelů kávy v Mexiku video popisuje sílu nadnárodních společností a jejich agresivní postupy. Ukazuje i možnosti, jak se mohou tlaku globalizace pěstitelé bránit a jak lze spravedlivý obchod s kávou podpořit.
Ambergris Caye je největším ostrovem Belize. V minulosti byl ostrov hlavní základnou tamních pirátů. Svůj anglický název získal podle ambry, která se hojně využívala při výrobě kvalitních parfémů. Jednalo se tak o cennou komoditu, se kterou mohli piráti obchodovat. Pobřeží ostrova lemují porosty mangrovníků, které tak vytvářejí unikátní ekosystém.
S pořadem Na cestě se podíváme na poloostrov Yucatan. Domovina dávných Mayů skrývá fascinující zříceniny starobylých měst. Poloostrov s pohádkovými plážemi je však bohatý i na přírodní památky a lidové zvyky včetně místní kuchyně. Pojďte je s námi prozkoumat.
Mezi lety 2008 a 2018 postihlo amazonský deštný les v Brazílii do té doby největší odlesňování. Jen během jednoho roku tu zmizelo téměř 8 000 km čtverečních pralesa. Ten je přitom pro život na Zemi kriticky důležitý a produkuje 20 % veškerého kyslíku v atmosféře. Jaké jsou příčiny a důsledky tohoto odlesňování? Pojďte se podívat na satelitní snímky, které umožňují srovnání v čase. Vysvětlení tohoto nežádoucího jevu nám poskytne Radim Matula z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Reportáž o nástupu pravicového brazilského prezidenta Jaira Bolsonara a jeho populistické politice (držení zbraní, omezení ochrany přírody).
Od 50. let minulého století začaly být oděvy nabízeny za nízké ceny, proto došlo k výraznému zvýšení poptávky. Nadměrná výroba textilu však znamenala velmi negativní dopad na životní prostředí. Řešením je výroba oděvů udržitelnějším způsobem, což vyžaduje nová řešení v oboru. Jedním z nich je cirkulární oblečení, tedy oděvy vyrobeny z rozložitelných materiálů (např. z kukuřičného škrobu).
Klobouky z Nového Jičína se dnes vyváží do celého světa. Nosí je například představitelé církví, členové britské královské rodiny, letušky nebo původní obyvatelé Jižní Ameriky. Málokterá česká firma se může pochlubit tak dlouhou historií jako novojičínský Tonak. Pokrývky hlavy se zde vyrábí již přes 220 let. V reportáži si připomeneme historii firmy a prohlédneme si i proces výroby.
V Maršíkově si prohlédneme mlýn ze 16. století. V současnosti však neslouží pro mletí obilí, ale jako prostor pro výrobu alkoholických i nealkoholických ovocných nápojů. Místní krajina je přezdívána „severomoravská ovocná komora“ a výroba pálenky tam má dlouhou tradici. Oblíbené jsou nápoje z jablek, ale také z jeřabin.
Klavíry značky Petrof jsou oblíbené po celém světě. Slavný rodinný podnik nesoucí jméno svého zakladatele sídlí v Hradci Králové. Od svého založení firma vyrobila přes 600 tisíc nástrojů. I po více než 150 letech činnosti tu spoléhají na ruční práci, která představuje až 80 % výrobního procesu.
13 123
738
4 476
1 229
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.