05:30
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Popis a líčení genocidy v Kambodži v době vlády Rudých Khmerů.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Nejrozšířenějším typem přírodních stojatých vod v České republice jsou říční jezera. Ačkoliv se jim vzhledem ke způsobu jejich vzniku říká mrtvá ramena řek, bují ve skutečnosti životem.
V Moravském krasu jsou nejnavštěvovanější Punkevní jeskyně s plavbou po ponorné říčce Punkvě. Málokdo však ví, odkud se tato světoznámá říčka bere.
Vyšší teploty nebo častější deště způsobují tání sezonního sněhu a především ledovců v Himálajích. Obojí zvyšuje hladiny řek i jezer a přináší v oblastech bleskové záplavy a následně i vysychání vodních toků. V ohrožení jsou desítky až stovky milionů lidí. O vlivu klimatických změn na politické spory o vodní toky pak následně hovoří politický a kulturní geograf Vladimír Baar.
Pasáž o šumavských ledovcových jezerech a rašelinných jezírkách. Ukážeme si největší ledovcové jezero na Šumavě – Černé jezero –, které je zároveň i největším v České republice. Dozvíme se také, jak se jedno z původních šumavských jezer přetvořilo na rašeliniště.
Vydáme se na indonéský ostrov Nusa Penida, který v minulosti sloužil jako trestanecká kolonie, jelikož kvůli okolním mořským proudům není snadné ostrov opustit. Uvidíme místní krásné pláže, korály, život pod mořskou hladinou nebo podzemní hinduistický chrám. Na ostrově je i jedna česká pekárna.
V roce 2017 vystoupil americký prezident Donald Trump s prohlášením, že Spojené státy americké uznávají Jeruzalém za hlavní město Izraele. Nadchnul tím představitele židovského státu, zatímco u Palestinců vzbudil značnou nelibost. Trumpův krok nebyl příliš vítán ani významnými světovými státníky. Mnozí z nich upozorňovali, že se ve složitém blízkovýchodním problému jedná o tzv. přilévání oleje do ohně. Reportáž z pořadu Horizont ČT 24 byla odvysílána v prosince 2017.
V březnu 2023 uplynulo přesně 50 let od doby, kdy se z Vietnamu stáhly poslední americké bojové jednotky. Odchodem vojáků skončilo přímé americké zapojení do konfliktu. Ten ale trval ještě další dva roky. O válečném traumatu vietnamské války a o tom, jak neúspěch ve Vietnamu ovlivnil zahraniční politiku USA, hovoří amerikanista Kryštof Kozák.
Goa je nejmenším a zároveň nejbohatším státem Indie. Nachází se na západě indického subkontinentu a do 60. let byla portugalskou kolonií. Díky koloniální minulosti je značná část obyvatel regionu křesťanského vyznání.
V roce 2008 byla v jeskyni na Altaji nalezena mimo jiné kůstka z ruky člověka. Ve speciální laboratoři pro výzkum DNA pak bylo zjištěno, že se nejedná o člověka moderního typu ani o neandertálce. Další objevy v různých lokalitách a srovnáváním DNA současných obyvatel dokazují, že na zemi existovaly zřejmě různé druhy lidí vedle sebe a navzájem se mísily a že zdaleka nešlo pouze o dva druhy! DNA tzv. denisovců mají v sobě nejen lidé ze Sibiře, ale také Tibetu, Číny a Papuy. Zde žili tito pravěcí lidé vedle moderního člověka zřejmě ještě před 15 tisíci lety. Podívejte se, jak moderními metodami dokážeme rekonstruovat podobu člověka z jedné kůstky ruky.
Česká republika vstoupila do NATO v březnu roku 1999. Vstup do NATO ale nebyl v polistopadových letech veřejností vnímán ani zdaleka jednoznačně. Podobné to bylo na politické scéně, např. i český prezident Václav Havel se určitý čas domníval, že by se NATO mělo rozpustit. Na to, jak celá událost probíhala, se podívejte v rámci debaty odborníků v pořadu Historie.cs.
Na světě se objevují více či méně záhadné obrazce na zemi viditelné z výšky. Vědci se dohadují, proč a kdy vznikly a jestli mají nějaký historický kontext nebo jsou to „díla" člověka z moderní doby. Jeden příklad najdeme na území Austrálie. Nese jméno Marree Man... Souvisí nějak s obrazci z plošiny Nazca v Peru?
Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II. Byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách a nejdéle vládnoucí ženou vůbec, na trůnu strávila více než sedmdesát let. Dostála tak slibu, který dala v den 21. narozenin, že bude svému lidu sloužit až do konce života.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.