05:43
Pořad pojednává o vzniku Sluneční soustavy a jednotlivých planet. Dále vysvětlí, jak Hubbleův teleskop přispěl k lepšímu porozumění vesmíru.
Názorná ukázka, ve které se s pomocí globusu a baterky dozvíme o příčině střídání ročních období a o tom, kdy je na Zemi nejkratší den a kdy nejkratší noc.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Kdy a jak došlo k velkému třesku, vzniku vesmíru a naší Sluneční soustavy? Je možné, že žijeme v černé díře a proč říkáme černá díra, když se ve skutečnosti jedná o těleso?
Současná technika umožňuje vidět do hluboké minulosti vesmíru. Změnil se nějak pohled vědců na vznik hvězd nebo galaxií? Kde se vzaly první hvězdy? Jak je možné, že se z ničeho zrodí nic? Pojďme se podívat na odpovědi, které jsme dosud byli schopni odhalit.
S dopadem meteoritu na Zem si většinou spojujeme negativní konotace. Může mít tato událost i nějaké výhody, nebo přináší vždycky jen zkázu?
Ve Slunci se neustále spojují jádra vodíku za vzniku hélia. Jedná se o základní zdroj energie na Zemi a jeden z obnovitelných zdrojů energie. Jak tuto energii využít ve sluneční elektrárně za pomoci fotovoltaických článků? A jak vyrobit sluneční koncentrát?
Ve středu naší galaxie se nachází velká černá díra, která zatím není příliš zřejmá. K ní se ovšem blíží oblak prachu a my budeme poprvé v historii schopni pozorovat, jak černá díra něco pohltí. Jak přesně se to stane a jaké fyzikální pochody nastanou poté, nikdo neví.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.