05:16
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
První sex může být fajn, anebo taky ne. Začátek sexuálního života bývá snad pro každého citlivou situací. Co všechno se hodí vědět dopředu, proč se neinspirovat pornem a proč není dobré mít přehnaná očekávání ani zbytečný strach? A nezapomeňte, že v Česku je sex legální až od 15 let.
Česká republika je součástí Evropské unie. Co to ale Evropská unie vlastně je a co všechno o ní víte? Jaký je rozdíl mezi Evropou a Evropskou unií? Video z roku 2008 vysvětluje základní principy, symboly a znaky Evropského společenství. Schválně, víte kolik států je dnes její součástí? A které to jsou?
Pokračování příběhu syrské uprchlické rodiny. Azylant Bahjat Sido s rodinou má už české doklady a získal sociální bydlení v Praze. Všichni mu pomáhají. Má to však háček, on se rozhodl jinak.
V tradiční indické společnosti má muž dominantní postavení. Například v učení o reinkarnaci žena nemůže dosáhnout konečného osvobození, nejdříve se musí znovu narodit jako muž. Přitom podle hinduismu jsou ženský a mužský princip přítomny v každém člověku. Oproti hinduismu mají ženy buddhistky ve společnosti významnější postavení, mohou se stát i mniškami. Často se ale také starají o rodinu a v odlehlých oblastech se věnují zemědělství. Seriál Prolínání světů provádí světovými náboženstvími s cílem porozumět jim a ukazovat, jak nás přesahují.
Simonovi byl diagnostikován Aspergerův syndrom. Jedná se o vrozenou vývojovou vadu mozku a patří mezi poruchy autistického spektra. Projevuje se jako neschopnost integrace jedince do společnosti či absence emocí. Současně jsou však syndromem postižení jedinci velmi inteligentní či jinak abnormálně nadaní. Simon nad svými vrstevníky vyniká v matematice, na kterou dochází ve škole dokonce o dva ročníky výš.
Milan Mašek pracuje jako romský asistent učitele v ostravské církevní škole. Vychovala ho maminka, která ho adoptovala z dětského domova. Teprve v dospělosti Milan poznal své romské biologické rodiče, které se rozhodl na vlastní pěst vypátrat. Na dětství má hezké vzpomínky a adoptivní matce je vděčný nejen za poskytnuté vzdělání, ale především za to, že ve výchově nijak nepotlačovala jeho romskou identitu.
Jsme údajně národem, který miluje domácí mazlíčky. Přesto realita bývá jiná: nemocná a týraná zvířata, zvířata zanechaná v lese nebo v popelnici, množírny psů. Naštěstí se najdou i lidé, pro které se záchrana zvířat stala smyslem života a věnují jim veškerý volný čas i peníze. Kateřina Šimková má dům plný zvířat, především týraných psů. Blanka Schröpferová s manželem provozuje útulek pro týrané koně. Nad smutnými příběhy jejich svěřenců zůstává rozum stát. Ani oni by se ale neobešli bez pomoci dalších lidí.
Sáru navštíví kamarádka Anna z Německa, se kterou se seznámila v Dánsku. Vojta i Sára se snaží udělat co nejlepší dojem, ale místo toho se jenom hádají. Sousedka Lidu, maminka, tatínek i Anna jim připomenou, že spolupráce je daleko lepší a vzájemně obohacující cesta. A třeba i ta mezinárodní jako OSN, Evropská unie, UNESCO nebo Světová zdravotnická organizace.
V souvislosti s českým předsednictvím v Radě EU (2022) vznikl dokument, který se mimo jiné věnoval i představení některých českých úředníků pracujících v Bruselu. Mnohé možná překvapí, že i takový úředník může jezdit na skateboardu. Čemu se konkrétně Češi v Bruselu věnují?
V roce 2003 proběhlo referendum o přistoupení České republiky k Evropské unii. Členství v EU podpořilo 77,3 % hlasujících. Jak na výsledek referenda nahlíželi voliči tehdejších politických stran?
Daniel Stach z vědecké redakce ČT zpovídá dva hosty, kteří byli při tom. Na „největší dobrodružství 20. století“ vzpomínají přímý účastník startu rakety Saturn 5 publicista Karel Pacner a ředitel České kosmické kanceláře Jan Kolář, který let Apolla 11 v červenci 1969 pro tehdejší československou televizi komentoval. Pořad je součástí série, kterou ČT připravila k 50. výročí přistání člověka na Měsíci.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.