02:17
Sexualita lidí s mentálním postižením je v českých poměrech stále velkým tabu. V oblasti sexuální výchovy, partnerského života a otázek s tím spojených existuje spousta otazníků. Právě proto vznikl v roce 2008 krátký animovaný film „O sexu“, kde se zábavnou a přijatelnou formou mohou mentálně postižení lidé dovědět o základech anatomie, antikoncepce či normách chování. Je vhodný jako instruktážní materiál pro lidi s mentálním handicapem, pro pracovníky v sociálních službách nebo jako zdroj informací z oblasti sexuální výchovy ve školách.
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Co je to epidemie zvaná mor (černá smrt) a jak se projevuje. Dále pořad uvádí, jaké byly nejhorší pandemie na světě a kde se s morem můžeme setkat i v současné době.
Mince se vyrábějí od starověku pořád stejně. Potřebujete kus kovu, raznice a kladivo. Jaká byla nejstarší česká mince, jaká je nejslavnější a jak se vyrábí současná česká koruna?
Landek Park je největším hornickým muzeem u nás. Návštěvníky místo okouzlí svojí autenticitou hornického prostoru i spojením technické památky s přírodní, tedy s vrchem Landek. Ředitel muzea nás provede po historické šatně a důlní expozici. Herec Josef Polášek tak na vlastní kůži pozná denní režim horníků a zjistí, že Bezručovy verše o „svalech ztuhlých v železo“ opravdu nadsazené nebyly.
Vysokomýtský rodák Otakar Poupa byl ve světě uznávaným československým kardiologem. V roce 1968 patřil k iniciátorům petice Dva tisíce slov, která požadovala hlubší politické a společenské změny v Československu. Po sovětské okupaci emigroval a žil především ve švédském Göteborgu.
Pojďme se společně podívat na historii naší nejstarší vysoké školy. V době, kdy na český trůn usedl český císař Karel IV., založil Karlovu univerzitu. Dnes je to nejvýznamnější škola v Čechách, kde studoval kdysi třeba i Jan Hus a Karel Čapek.
Pořad popisuje, jaké druhy vody jsou na našem trhu dostupné, jakou vodu pít a jaké se naopak vyvarovat. Jsou zde rozhovory s lidmi a známými osobnostmi o tom, jak dodržují pitný režim. Následují rozhovory s lékaři, kteří popisují, jaké vodě dát přednost z hlediska jejího složení.
V čem spočívá práce potravinových inspektorů? Kontrolují potraviny v obchodech i v restauracích. A zjišťují, zda v potravinách nejsou nějaké škodlivé látky.
Jak snadno se můžeme nakazit žloutenkou, jak se toto onemocnění diagnostikuje, a hlavně co dělat a nedělat, abychom se žloutenkou nenakazili. V pořadu vystupuje Hurvínek, jeho kamarádi a pan doktor.
Jednou ze slabin starších lidí je i zhoršující se zrak. Často je problémem šedý zákal, tedy zakalená čočka v oku. Tento problém lze však rychlou operací odstranit, a tak může člověk i v 90 letech znovu vidět velmi dobře. Pro staré lidi je neméně důležité také psychické zdraví. K tomu přispívá, když mají kolem sebe milující rodinu, která jim pomáhá.
Hinduistický chrám Banteay Srei byl jako první z památek Angkoru zrekonstruován. Nebyl vybudován králem, ale bohatými kněžími. Postaven byl na rovině - na rozdíl od tehdy obvyklých chrámových hor. Zachované reliéfy a výzdoba jsou zcela unikátní.
V polovině čtyřicátých let 14. století se zdála být štěstěna Lucemburkům nakloněná. Na papežský stolec nastoupil Kliment VI., který byl rodinným přítelem, a díky politické podpoře prastrýce Balduina se mohl Karel ucházet o titul římského krále. Dosavadní římský panovník Ludvík Bavor byl v politickém oslabení. Avšak s podporou města Cáchy si své postavení nakonec udržel. V tom samém čase se však rozhořel stoletý konflikt mezi Francií a Anglií. První vážný střet se odehrál u Kresčaku a účastnil se ho i král Jan Lucemburský se synem Karlem. Zatímco pro Jana znamenala bitva hrdinný závěr života, pro Karla otevírala další fázi jeho velkolepé budoucnosti.
Mayové nikdy nevytvořili jednotnou říši, spíše vytvářeli městské státy, které navíc mezi sebou téměř nepřetržitě válčily. Mayská civilizace se rozprostírala na poloostrově Yucatán a ze všech dnes známých kultur předkolumbovské Ameriky dosáhla nejvyšší kulturní úrovně. Její chrámy byly stavěné jako mohutné stupňovité kamenné stavby, proto bývají často srovnávány s egyptskými pyramidami.
K dějinám Inků by mohl přispět výzkum "pásu děr" v Peru v údolí Pisco. Nachází se blízko pevniny Nazca, která se proslavila geoglyfy nacházejícími se na rozloze 500 km čtverečních. Tisíce děr o průměru jednoho metru evidentně vyhloubené člověkem... K čemu v minulosti sloužily? A jak o nich uvažují moderní vědci? Podívejte se.
13 386
749
4 561
1 255
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.