15:40
Rozhovor s odborníkem z České zemědělské univerzity, který vysvětluje půdotvorné procesy a význam půdy pro život na Zemi. Co všechno ovlivňuje vznik této životadárné hmoty a proč je tak vzácná? Jak by vypadala naše planeta bez půdy?
Jak se u nás vyrábí elektrická energie? Velká část stále pochází z fosilních paliv, především z uhlí. Se změnami klimatu a nutností omezit emise oxidu uhličitého se to bude muset změnit. Jaké další zdroje tedy využíváme a jaká nás čeká energetická budoucnost?
Kde se rodí a jak žije řeka? Zjistěte více o fenoménu řeky jakožto mnohotvárného a rozmanitého světa, který je přetvářen člověkem a v němž je rovnováha mezi přírodou a civilizací mnohdy velmi křehká. Lucie Výborná ve videu putuje od pramenů po dolní toky českých řek. Vydejte se na cestu s ní a podívejte na rozmanitost přírody, která je člověku často na obtíž.
O tom, kde se dá v České republice najít zlato a kde je možné narazit na pozůstatky po jeho těžbě, vypráví geoložka Veronika Štědrá, mistryně světa v rýžování zlata.
Václav Cílek putuje do severních a západních Čech zasažených třetihorní sopečnou činností. Popisuje vznik čedičových sloupců a tajemství čedičových sutí.
Historie Vsetína se začala psát na přelomu 13. a 14. století. Podle starých záznamů si město v roce 1308 od řádu templářských rytířů pronajal jistý Vok z Kravař. A i v dalších zdejších významných datech byste našli osmičku. Navíc tudy prochází 18. poledník východní délky. Proto se právě osmička stala pojítkem vycházkové trasy – má symbolicky osm zastavení.
Ralsko bylo návštěvníkům dlouho zapovězeno. Vojenským prostorem bylo už v době císaře Josefa II., za druhé světové války je využíval wehrmacht, pak tu působila československá armáda, kterou po invazi v roce 1968 vystřídali Sověti. Ti odešli v roce 1991, kdy vláda také vojenský prostor zrušila. Následovaly dlouhé roky čištění zdejších lesů od nevybuchlé munice a teprve v roce 2009 mohlo v Hradčanech vzniknout informační středisko, odkud vedly tři turistické okruhy. Od roku 2016 se nově založený Geopark Ralsko může pyšnit titulem "národní geopark".
Haná je díky svému rovinatému povrchu jednou z nejúrodnějších oblastí v Česku. Bohatá úroda napomohla v minulosti k blahobytu tamního obyvatelstva, což se odrazilo i na bohatě zdobených krojích z období baroka, které uvidíme ve videu, a dozvíme se také o jejich historii. Kromě krojů si prohlédneme také hanácký grunt, tradiční místní obydlí.
Video ukazuje vzácné a nepůvodní rostliny katrán tatarský a mandloň nízkou. Ze zvířecí říše se představí vzácný tetřev hlušec, kterého je možné pozorovat na Šumavě. Ukázka zachycuje i důležitost ponechání srnčího mláděte na místě jeho nálezu s tím, že v okolí jsou jeho rodiče. Děti se také dozvědí, s jakými živočichy se mohou setkat v zámeckém parku Blatná.
Epizoda ukazuje některé druhy vstavačů jako ukázku českých orchidejí a jiné vzácné rostliny české květeny – například ve vyšších polohách rostoucí dřípatku horskou. Ze živočichů je představeno prase divoké, čmeláci a hlemýždi.
Zájem o včelaření v hlavním městě Praze v posledních letech stoupá. Také míst, kde jsou rozmístěny úly se včelstvy, přibývá, najdeme je například v Michelském lese, ale i na střeše Nové radnice Magistrátu hl. m. Prahy. Navzdory rozšířenému přesvědčení je pro včely medonosné Praha vhodná, protože je tu v parcích velká druhová skladba a zelené plochy se zde neošetřují tolik herbicidy a pesticidy. Včelařům ale nenahrává stále častěji se opakující sucho.
Karpatské louky jsou pravým rájem pozemních orchidejí. Pro rozmnožování potřebují pravidelně sečené louky. Právě proto jsou místní orchideje závislé na péči člověka. Jde o kulturní krajinu, kterou jsme zdědili po předcích a kterou by bez pomoci člověka nebylo možné do budoucna udržet. V rámci naší země jde o unikátní biotop, kde se i dnes stále objevují nové rostlinné druhy. Pro jeho zachování můžete něco udělat i vy.
Téměř všechny řeky, které protékají naší zemí, zde také pramení. Proto se také říká, že Čechy jsou střecha Evropy. Energii potoků a řek využívá člověk od nepaměti. Touha využít vodní síly vedla postupně k budování malých vodních elektráren, tedy takových, které mají výkon do 10 000 kW. Podívejte se, jak fungují.
Klavíry značky Petrof jsou oblíbené po celém světě. Slavný rodinný podnik nesoucí jméno svého zakladatele sídlí v Hradci Králové. Od svého založení firma vyrobila přes 600 tisíc nástrojů. I po více než 150 letech činnosti tu spoléhají na ruční práci, která představuje až 80 % výrobního procesu.
Prohlédneme si proces výroby doutníků ve vyhledávané oblasti Punta Cana. Výroba probíhá dodnes tradičním způsobem, tedy ručně. Připomenuta bude také historie využívání tabáku, která sahá až 3000 let do minulosti. V této době se tabák užíval pro léčebné účely, například pro utlumení bolesti zubů.
Španělsko je největším producentem šafránu v Evropě. Tuto rostlinu do Španělska přivezli Arabové v 10. století a měla tam ideální podmínky. Využívala se při výrobě léků, parfémů a samozřejmě jako koření. Dodnes se ve Španělsku šafrán pěstuje tradičním způsobem, který si prohlédneme v reportáži.
13 485
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.