02:40
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Váránásí leží na západním břehu řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů a je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Pořad ukazuje, jaký je život ve Váránásí a jaké jsou hinduistické tradice spjaté s posvátnou řekou Gangou.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
Stručná historie osídlování australského kontinentu od příchodu původních obyvatel kontinentu, Austrálců (Aboriginců), po moderní dějiny Austrálie počínající zakotvením prvních evropských kolonizátorů.
Demografické problémy Číny jsou vysvětleny na politice jednoho dítěte a upřednostňování synů před dcerami, v důsledku čehož dochází k nerovnováze mezi pohlavími.
Náhorní Karabach, oblast, kterou málokdo v Evropě dokáže geograficky zařadit, se nachází v jižní části válečnými konflikty sužovaného Kavkazu. Jak se žije ve státě, který nikdo na světě neuznal?
Reportáž o procesu s organizátory demonstrací v Hongkongu, které jsou proti zasahování Číny do samosprávy této bývalé britské kolonie.
Zpravodajská reportáž o výročí nejničivější přírodní katastrofy moderních dějin – přílivové vlně tsunami, která 26. prosince 2004 zpustošila rozsáhlé části pobřeží jižní Asie.
Papírna v jihokorejském Andongu je jedna z mála továren v zemi, kde se vyrábí tradiční korejský papír hanji podle původních metod. Společně si prohlédneme celý výrobní proces, při němž z nepěkně vyhlížející hmoty vznikne sněhobílý zázrak. Jeho základem jsou moruše, stonky sóji a pohanka.
Znáte základní fakta o Slovinsku? Animovaný zeměpis pro děti o státech Evropské unie vám je zábavně a v krátkosti představí. Tento hornatý stát je hodně zalesněný a plný horských řek. Podoba hlavního města Lublaně je silně ovlivněná architektem Josipem Plečnikem. Chloubou Slovinska jsou lipicáni, drezírovaní bílí koně. Postojenskými jeskyněmi, kde žije speciální „člověčí“ ryba, se můžete projet vláčkem. Mají tu skvělou zmrzlinu a našel se tu nejstarší hudební nástroj na světě.
Vítejte v nejníže položeném státě na světě, na Maledivách. Přírodní bohatství, rybolov, potápění a korálové útesy lákají turisty. Pohádková destinace má ale také problémy se stále se zvyšující hladinou moře v důsledku globálního oteplování. Jak to místní řeší?
V Pobaltí se odehrává tichá válka. Ruská propaganda se snaží ovlivnit společnost informačními manipulacemi. Lotyšsko se snaží bránit se.
Žádné místo v českém a moravském podzemí není tak záhadné jako jeskyně Býčí skála v Moravském krasu. Lidé, kteří ji obývali od doby kamenné, zde zanechali četné pozůstatky své činnosti. Nejznámějším z nich je socha bronzového býčka, která dala celé jeskyni jméno. Jindřich Wankel zde v 19. století nalezl velké pohřebiště a obrovské množství dalších archeologických nálezů. V rámci České republiky jde o opravdu unikátní místo.
9 690
379
2 104
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.