06:40
Seznámení s tropickým deštným lesem na ostrově Borneo. V současné době tropické deštné lesy na Borneu ubývají, jednou z příčin je kácení a vypalování lesa kvůli zemědělské půdě. Nejvážnější hrozbou pro tropické přírodní ekosystémy v této oblasti je pěstování palmy olejné. Z míst, kde jsou plantáže budovány, mizí volně žijící druhy živočichů, včetně orangutanů.
Život více než poloviny lidí na světě závisí na rýži. Přes 90 % této plodiny se pěstuje a konzumuje v Asii. Za rýží se vydáme do Vietnamu, Číny, Laosu, Indie a Kambodži. Seznámíme se tu nejen s pěstováním rýže a nejrůznějšími způsoby jejího využití, ale nahlédneme i mnohé významy, které má rýže pro asijskou kulturu.
V roce 2016 uplynulo sto let od začátku provozu Transsibiřské magistrály. Pořad představuje tuto nejdelší železniční trať světa. Jaké jsou její parametry a historie? Jaká je současná podoba cestování na ní?
Váránásí leží na západním břehu řeky Gangy v indickém státě Uttarpradéš. Je považováno za svaté město hinduistů, buddhistů a džinistů a je jedním z nejdéle trvale osídlených měst na světě. Pořad ukazuje, jaký je život ve Váránásí a jaké jsou hinduistické tradice spjaté s posvátnou řekou Gangou.
Jak se zachraňují želvy? Práce mladé bioložky Hany Svobodové je fascinující odpovědí. Na neobydleném ostrově v Indonésii brání pytlákům sbírat vajíčka, zabíjet želvy kvůli výrobě suvenýrů z želvoviny, jinde vzdělává mládež či přesvědčuje místní politiky, že ochrana přírody má smysl.
Cestopisná reportáž ze saudskoarabské Džeddy, známé také jako brána do Mekky. Přiblížení života ve městě, pracovního trhu v zemi, náboženských zvyklostí a postavení žen.
Pasáž z cestopisného dokumentu představuje hlavní město Mongolska Ulánbátar, stručně zmiňuje historii státu a poukazuje na kontrast moderní doby a tradičního obydlí – jurty.
Město Dárdžiling je po celém světě známé především díky jednomu z nejdražších černých čajů na světě. Čím je tak výjimečný? Jak se v této oblasti pěstuje a dále zpracovává? Jaký vliv má na jeho pěstování zdejší horské klima?
Boje o Náhorní Karabach mezi Arménií a Ázerbájdžánem v roce 2020 jsou především ozbrojeným konfliktem o území převážně obývané Armény, ale nejen to. Tato válka je důsledkem neklidné a složité historie celého regionu, ve které se mísí ozvěny válečných zločinů spáchaných v první válce o Náhorní Karabach na obou stranách, geopolitické zájmy regionálních mocností, jako je Rusko nebo Turecko, odhodlání Arménů bránit svou křesťanskou identitu nebo prostá touha obyčejných lidí udržet si svůj vlastní domov. Ve dvou rozhovorech si vysvětlíme zájmy obou stran konfliktu a porovnáme první a současný konflikt o karabašský region.
Pořadatelé ZOH v Pekingu pro sportovní novináře přichystali speciální rychlovlak. Z čínské metropole přepraví pasažéry do železniční stanice v horské oblasti za necelou půl hodinu. Souprava vyvíjí maximální rychlost až 350 km/h.
11 592
615
3 448
1 032
67
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.