04:56
Představení Tokia, hlavního města Japonska. Ukazuje velikost osídlení, kontrast modernity a tradic i dopravní systém tohoto velkoměsta.
Reportáž o zemětřesení a následné vlně tsunami v Japonsku, která v roce 2011 způsobila katastrofální škody. Rozhovor s reportérem Tomášem Etzlerem.
KLDR, stát, o kterém každý ví, málokdo ho však navštíví. Návštěvy novinářů se smějí uskutečnit jen se souhlasem státu a pod přísnou kontrolou. V hlavním městě si prohlédneme nejvýznamnější památky, nové vědecko-technické centrum i metro, jehož spoje jsou často nespolehlivé vzhledem k výpadkům elektřiny. Ve městě jsou všudypřítomné portréty vůdců a ve výlohách nechybí protiamerické plakáty s tematikou jaderných zbraní.
Čínská největší přehrada světa Tři soutěsky slaví 15 let od svého spuštění. Přestože je čínským režimem prezentovaná jako úspěšný projekt, zatopila 150 měst a její budování neprobíhalo bez problémů ať už technických, nebo na politické úrovni.
Na cestu rozsáhlým územím Uralu se vydáme z jeho hlavního města Jekatěrinburgu. Je čtvrtou největší metropolí země a žije zde přes milion obyvatel. Mezi známé osobnosti, které toto město dalo světu, patřil maršál Žukov a z místního parlamentu to v politice nejvýše dotáhl Boris Jelcin. Smrt zde naopak nalezl poslední ruský car Nikolaj II. s rodinou. Z Jekatěrinburgu se vydáme i na další zajímavá místa na pomezí Evropy a Asie, například do historického hornického města Zavod, do Kungurské ledové jeskyně a do duchovního centra Verchaturje s monumentálním klášterem.
Stručná charakteristika regionu a vhled do historie a kořenů konfliktu v Náhorním Karabachu.
V následující reportáži uvidíme hlavní a zároveň největší město Ománu, Maskat. Toto milionové město je kulturním, hospodářským i ekonomickým centrem celého státu. Prohlédneme si sultánský palác, největší ománskou mešitu, národní muzeum a další architektonicky zajímavé stavby. Poté se vydáme i na tradiční tržiště.
Pasáž z cestopisného dokumentu popisující těžbu ropy a zemního plynu v provincii Alberta v Kanadě.
Zemědělství a chov dobytka (zvláště ovcí) patřilo v Baskicku odedávna k nejčastějším způsobům obživy. Dokonce tu nalezneme i pasteveckou školu, kterou navštívíme. Dále se podíváme do ovčí farmy, kde se z ovčího mléka vyrábí idiazabal, král baskických sýrů. Také si prohlédneme soutěž ovčáckých psů.
Pyrenejský poloostrov pokrývají statisíce hektarů vinic. Na pobřeží Biskajského zálivu se pěstují hrozny na výrobu populárního vína txacoli. To hraje mimořádnou roli v baskické kultuře. Navštívíme místní vinařství a dozvíme se i něco o pěstování vinné révy. Jak uvidíme, vinařské regiony jsou zajímavé moderní architekturou, která zapadá do okolní krajiny.
V 50. letech proběhla v Československu násilná kolektivizace, která zásadním způsobem pozměnila ráz české krajiny. Jedno z dobových komunistických hesel znělo: „Rozoráme louky, meze.“ Tento krok je dnes vnímán jako jeden z nejcitelnějších zásahů do krajiny, který měl nedozírné následky. Je vůbec možné vrátit krajině tvář, jakou měla před kolektivizací? Podívejte se na debatu odborníků v pořadu Historie.cs.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.