02:45
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
V animované ukázce je zachyceno dění v Protektorátu Čechy a Morava, uzavření vysokých škol, výměna říšského zastupujícího protektora, atentát na Reinharda Heydricha, vypálení Lidic a Ležáků.
Pojďme se společně podívat, jak Kryštof Kolumbus, italský mořeplavec a objevitel, vyplul na svou první cestu do Indie. Se stočlennou posádkou zamířil Kryštof Kolumbus na Kanárské ostrovy a odtud jejich cesta pokračovala na západ. Místo aby připlul do Indie, ale objevil úplně jiný kontinent, byla to Amerika.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen dopad světové hospodářské krize na československou ekonomiku ve 30. letech. Milion nezaměstnaných se stal živnou půdou pro různé extremisty.
Zprávičky nám vysvětlí, jakým způsobem a za jakých okolností došlo ke vzniku samostatného československého státu. Proč, jak a kdy vyhlásilo Československo republiku? A jaké národy na jeho území žily?
Pranostika je drobný útvar lidové slovesnosti. Týká se předpovědi pro určité dny či období, zvláště ve vztahu k zemědělství a počasí. Slovo pranostika vychází z řeckého prognósis neboli předpověď a v Česku bylo zmíněno již v roce 1587. Ve videu se dozvíte, jaké pranostiky se vztahují k 6. lednu, tedy na svátek Tří králů.
Po napadení Sovětského svazu se v protektorátu Čechy a Morava začali objevovat uprchlí váleční zajatci. Odbojová skupina v Rožmitálu pod Třemšínem ukrývala tyto sovětské vojáky v lesních krytech. Na vybudování a zásobování zemljanek se podíleli lidé z nejrůznějších sociálních skupin, kteří denně riskovali životy své i svých blízkých. Ještě dnes můžete v brdských lesích narazit na zbytky těchto úkrytů.
Ostravsko mělo v komunistickém Československu zvláštní místo. Ocelové srdce republiky mělo ve svém městském centru nejen vysoké pece, ale i doly. Být horníkem tehdy znamenalo prestiž, možnost získat snadno byt a jiné výhody, vysoký plat. Být horníkem ovšem také znamenalo těžkou dřinu a mnohdy závislost na alkoholu. Podívejte se na příběhy ostravských horníků i lidí, kteří pamatují i jinou Ostravu. Na pozadí je také odpověď na otázku, do jaké míry je dnešní složitá sociální situace na Ostravsku důsledkem minulosti.
Malá obec na Českomoravské vrchovině hostila na počátku února 1992 vrcholnou politickou reprezentaci obou částí společné republiky. Jednou z posledních šancí na udržení společného státu byla dohoda o změně státoprávního uspořádání federace. Kompromis nakonec pohřbilo hlasování v parlamentu. Otevřela se cesta k volbám v létě 1992, ze kterých vzešla "mapa" k zániku společného státu.
Dvacáté století přineslo vedle společenských změn také revoluční změny v módě. Emancipované ženy zkracovaly sukně i vlasy a ideálem se stala štíhlá, hranatá postava. Poprvé v historii nenosily děti to, co jejich rodiče. Móda poprvé nahrávala mládí a módní salony pak samy navrhovaly modely jakožto umělecká díla.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.