My se máme, že máme hrady

Hradů, zámků a zřícenin bychom v České republice našli mnoho. Byli jste někdy na nějakém? Zjistili jste o jeho historii něco zajímavého a co se vám na něm nejvíce líbilo? Počtem hradů a zámků a hlavně jejich zachovalým stavem se můžeme my Češi a Češky právem chlubit po celém světě. Jak je to možné? V dnešním díle "My se máme" se o důležitosti hradů a zámků, jejich historii a o tom, jak se na nich dnes žije, dozvíme víc.

Tip do výuky

  1. Pusťte žákům video a poté se jich ptejte na otázky vycházející z něj. Kolik hradů, zámků a zřícenin bychom u nás našli? Jak velký je Pražský hrad? Proč jsou hrady a zámky důležité?
  2. Zeptejte se žáků, jestli někdy byli na hradě, zámku či zřícenině? Kde se nacházel a jak se jim líbil? Doporučili by ostatním spolužákům se na něj vydat? Společně můžete nějaký navštívit.
  3. Zadejte žákům úkol, aby nakreslili hrad, zámek nebo zříceninu. Nechte je se podívat na výtvory spolužáků.
  4. Řekněte si s žáky, kdo na hradech a zámcích žil. Co měli jednotliví lidé za práci? Jaké mohlo být vládnout či vládci sloužit. Následně si s žáky zahrajte divadlo. Rozdejte role, kdo bude králem či knížetem, kdo bude kuchařem a kdo služebnictvem. Ať žáci ztvární, jak si myslí, že probíhal obvyklý den na zámku či na hradě.

Mohlo by vás také zajímat

Česká republika

Lidé a čas

ČT edu nejsou pouze videa

1 222

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání