02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Máte rádi jednoduché vaření? Jídlo z jednoho hrnce znali lidé od pradávna. Chutě se krásně promíchají a bylo to také praktické. Ve středověku v hrnci na trojnožce na ohni smíchali, co dům dal. V Německu za války vznikl jejich oblíbený eintopf. Ve Španělsku mají zase paellu, která se připravuje na jedné velké pánvi.
Nedílnou součástí nejen dlouhých večerů je umělé světlo, které produkují žárovky. Čím se ale svítilo před nimi? Jakým vývojem prošly od dob jejich vynálezce Edisona, jakou měla jeho žárovka nevýhody a jak je to s žárovkami dnes, zjistíte v reportáži z Wifiny.
Ukázka zábavnou formou popisuje život Josefa Dobrovského a obecně dobu národního obrození.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Po pádu komunistického režimu bylo třeba transformovat i československé hospodářství. Vedle přímého prodeje konkrétnímu zájemci probíhala v 90. letech malá a velká privatizace. Jednou z forem velké privatizace byla kuponová privatizace neboli největší privatizační experiment v dějinách ekonomiky. Podívejte se, jak probíhala.
V roce 2011 byl schválen zákon o účastnících odboje a odporu proti komunismu. V novodobé historii Československa mluvíme už o tzv. třetím odboji. Čím se zásadním způsobem lišil od toho předchozího?
V červenci roku 1919 proběhl dnes již polozapomenutý pokus o vojenské povstání. Vzpoura začala v Železné Rudě a postupně se do ní zapojilo několik vojenských posádek z Plzeňska. Cílem vzbouřenců byla Praha, svržení tehdejší vládní garnitury a nastolení Masaryka jako diktátora. Akce byla krajně neúspěšná a hlavní organizátor povstání František Jelínek byl odsouzen k trestu smrti. Nakonec byla ale Jelínkovi prezidentem Masarykem udělena milost.
Situace v českém pohraničí se vyostřila v polovině 30. let, kdy v Německu zvítězil nacionální socialismus a začal hospodářský rozkvět. Sudetští Němci často v Německu pracovali a viděli, jak se Němcům na druhé straně daří. Spíše než český rozhlas bylo možné poslouchat německé vysílače. A proto také padla německá propaganda v Sudetech na úrodnou půdu. Vznikla nová politická strana pod vedením Konráda Henleina, která dokonce zvítězila v roce 1935 v parlamentních volbách. A taková strana si již může klást požadavky.
13 495
756
4 597
1 301
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.