02:40
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen vznik a fungování Československa jako demokratického státu. Soustředí se i na otázku národnostních menšin.
Na konci starověku dochází v Evropě k rozsáhlému stěhování národů. Jednou z příčin je vpád kočovných kmenů z východu, například Hunů s neohroženým vůdcem Attilou v čele.
Pasáž popisuje pověst o založení Říma a pak se věnuje skutečné historii založení města Etrusky.
Video zachycuje historii Řádu maltézských rytířů neboli johanitů na ostrově Rhodu, vytvoření jejich suverénního státu a boje s Turky.
Kde se vzala mínojská kultura? Městský stát Eleutherna byl centrem této kultury až do rozmachu Byzantské říše. Oblast lidé úplně opustili po silném zemětřesení v 8. století. Mnohé starověké památky se tu dochovaly dodnes. Archeologové zde objevili mimo jiné hrob válečníků a velmi ceněný hrob kněžek.
Většina Núbie leží na území Súdánu. Centrem nejranější civilizace v Núbii se stala dnešní Kerma, jedno z nejdéle obývaných městských center v Africe. Tehdejší panovníci stavěli gigantické chrámy z nepálených cihel, které jsou nejstaršími a zřejmě i největšími hliněnými stavbami na africkém kontinentu.
Tentokrát vás Brďo zavede do světa vynálezů a objevů. Během staletí bylo vynalezeno obrovské množství složitých i zdánlivě jednoduchých věcí. Jak ovlivnily život člověka? Třeba vynález pluhu, kola, kompasu, parního stroje, žárovky a dalších? Dozvíte se, jak probíhá výroba tofu a jak funguje mikrovlnná trouba.
Perem lidé píší od nepaměti. Původně používali seříznutý husí brk, dnes už máme pera plnicí, kuličková nebo třeba mazací. Také design pera se hodně změnil. Navštivte s námi dílnu na výrobu per a podívejte se, jak takové pero vzniká.
Ukázka popisuje formou scének, skečů, fiktivních rozhovorů a reportáží život v rudolfinské době a osobnost Rudolfa II.
Piškoty jsou pochoutka, kterou jí miminka, děti, dospělí i zvířata. Jak vypadaly piškoty dříve, když se pekly ve Francii? Jak je v Česku pekla rodina Fidorových? A proč jsou vhodné i pro miminka?
O vikinzích panují dodnes různé skazky a jejich pověst není valná. Proč se vikingové vydávali na své výpravy, jak takové výpravy vypadaly a kam všude tito mořeplavci zamířili? Na čem se plavili? Co o nich vlastně víme?
Pořad zachycuje způsob volby římského krále, pozadí diplomatického vyjednávání a složitý vztah mezi Janem Lucemburským a jeho synem Karlem IV.
Sámova říše, územní útvar Slovanů, o kterém nevíme jistě vůbec nic... Veškeré informace o ní pochází z jednoho písemného pramene a archeologických nálezů je žalostně málo. Kdo to vlastně byl Sámo a jak se opravdu jmenoval? Bez archeologie bychom byli zhruba tam, kde František Palacký. A co víme díky ní?
Jen na málokterém místě můžeme sledovat dějiny Španělska od starověku až do 17. století jako v Toledu. Při pohledu na město si připomeneme jeho historii včetně toho, jak se zde dokázala tolerovat tři náboženství – křesťanství, judaismus a islám. Toledo nechybí na seznamu kulturního dědictví UNESCO.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.