02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Karel IV. král český a císař římský byl synem Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Právě díky své matce se těšil v Čechách velké oblibě a sám si naši vlast také zamiloval. Za své sídlo si vybral Prahu a budoval pověst silného českého království, které neustále zveleboval. Mezi mnoho jeho skutků patří i stavba hradu Karlštejn, který měl sloužit pro uložení toho největšího pokladu v celém křesťanském světě.
Když děti učí telka! Podívejme se společně se žáky 5. ročníku na budovy kolem nás. Upřesníme si význam slova architektura a zmíníme různé stavební slohy i jejich typické znaky. Ukážeme si především pyramidu, rotundu, baziliku a další stavby.
Obyvatelé Římské říše o slunovratu a dvanáct dní po něm velebili boha Saturna. Otroci si vyměnili role se svými pány, kteří jim museli sloužit. Staří Keltové o slunovratu slavnostně zapálili v krbu poleno a poté popel z polena ráno rozsypali po poli, aby byla dobrá úroda. Slované v průběhu nejkratšího dne v roce rozsvěcovali svíci a věštili z plamínku.
Quinoa, neboli tradiční jihoamerická plodina česky zvaná merlík chilský, roste na zemi už pěkně dlouho. Ale dlouho ji lidé nebrali moc vážně. Pak se o jí začalo mluvit jako o superpotravině, a tak se doslala na výsluní. Zvlášť mezi celiatiky. Vysvětlíme vám proč.
Komunistický režim odmítl svatořečení Anežky České za účasti papeže v Praze. Na nátlak katolické církve doma i v zahraničí nakonec umožnil československým poutníkům odcestovat na kanonizaci v listopadu 1989 do Říma. Zde se poutníci setkali s papežem Janem Pavlem II.
28. října 1918 vznikl samostatný československý stát. S patřičným historickým odstupem si můžeme klást otázku, jak tehdejší události vlastně vnímat. Byla to revoluce, převrat nebo předání moci? Tři historici se snaží na tuto otázku odpovědět a polemizují i o dalších souvislostech, jako např. jakými způsoby lze rozumět pojmu revoluce nebo zda v roce 1918 vznikl skutečně „nový“ český stát.
V zahraničí ho přezdívali „česká lokomotiva“. Držitel osmnácti světových rekordů Emil Zátopek se nejvíce proslavil na olympijských hrách v Helsinkách, kde dokázal zvítězit v běhu na 5 km, 10 km i v maratonu. Žádný vytrvalec dosud jeho úspěch nezopakoval a odborníci na atletiku pochybují, že se někdy někdo takový objeví. Grandiózní úspěch Emila Zátopka ožívá v dokumentárním snímku Davida Ondříčka ve vzpomínkách jeho blízkých, soupeřů i kamarádů.
Konec války přinesl i ohromný přesun demobilizovaných vojáků. Úryvek popisuje návrat vojáků ze zahraničí do nově vzniklého samostatného Československa v jednotlivých etapách. Nejprve přijížděli poražení, Češi v rakouskouherských uniformách. Složitější byl návrat legionářů, obzvlášť těch z východní fronty. Poslední se vraceli až v roce 1920. A do radosti z míru přicházejí problémy.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.