02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Doba ledová je z geologického hlediska nedávná minulost. Jak vypadala zvířata před deseti tisíci lety? Byla podobná některým současným tvorům? Z jakého důvodu byla jejich těla gigantická a proč nakonec vyhynula? Věděli jste, že k nálezu mamutích klů došlo i v samém centru Prahy?
Ukázka zábavnou formou popisuje život T. G. Masaryka a jeho dobu, hlavně rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa.
Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Kdo vyrobil první sýr, se už dnes nedozvíme, ale jisté je, že Římané znali první recepty na trvanlivé sýry. Jak už to tak v dějinách gastronomie bývá, nejspíš za to mohla náhoda. Výroba sýra se pak s vojenskými výpady Římské říše rozvinula po celé Evropě.
Všichni víme, že Praha je hlavní město České republiky. Víte ale, jaká jsou pro Prahu typická jídla a co jedli Pražané v minulosti? Možná se budete divit, co všechno se na talířích Pražanů objevovalo a jaké delikatesy na území hlavního města vznikly.
Pojďme se společně podívat na průběh bitvy u Sokolova v roce 1943. Sokolovo je vesnice na východní Ukrajině a právě českoslovenští vojáci tady bojovali proti německým nacistům a pomáhali pak i s osvobozením Československa. Velitel Čechoslováků z bitvy u Sokolova, Ludvík Svoboda, se později stal naším prezidentem. V bitvě padlo mnoho našich vojáků a také Otakar Jaroš, podle kterého se jmenují dodnes některé základní a mateřské školy.
Jak se po roce 1989 vypořádat s komunistickou minulostí? A máme ji dnes vyřešenou? V souvislosti s touto otázkou se stal ikonický i projev Petra Pitharta z ledna 1990, v němž varoval před programovým vyloučením všech členů komunistické strany z veřejného života. Nyní své stanovisko po třiceti letech s dalšími historiky komentuje v pořadu Historie.cs.
Se vznikem první republiky začaly diskuse o tom, kam má směřovat česká architektura. Od snahy přetvořit styl dosavadní až k úplně něčemu novému, inspirovanému novou technickou dobou, s důrazem na funkci, a ne zdobnost. Od rondokubismu k funkcionalismu. Podívejte se některé ikonické stavby té doby.
V roce 1938 si Československá republika měla připomenout dvacáté výročí od svého vzniku. Průběh tohoto roku byl v Československu mimořádně bouřlivý, došlo k všeobecné mobilizaci, ale v září pak k přijetí mnichovské dohody, která znamenala zásadní územní změny. Do dvacátých narozenin zbýval republice necelý měsíc…
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.