02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Animovaný snímek, ve kterém se seznámíte s bratry Čapkovými. Bratři Karel a Josef prožili dětství plné klučičích šarvátek i společného fantazírování. Poslechněte si vyprávění o jejich nerozlučném přátelství a krásném světě beztíže, do kterého se vplížili mloci. Karel Čapek byl sedmkrát nominován na Nobelovu cenu za literaturu, věděli jste to?
Každý večer nám „Dobrý večer!" a „Dobrou noc!" může popřát Večerníček. Jak dlouho tomu je? Kdo je jeho autorem a kdo mu propůjčil hlas? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu.
Věděli byste, co patří mezi tradiční česká řemesla? Určitě se jich dají najít spousty, ale my se konkrétně podíváme na tradici českých loutek, poté zavítáme do rodinné sklárny v Nižboru a na závěr si necháme návštěvu historických lidových útulen, nebo jak bychom řekli dnes, hotelů, Maměnky a Libušína, které jsou obklopeny krásnou valašskou přírodou.
Kanalizací odtéká mnoho odpadní vody. Kam a kudy všechny ty odpadní vody putují a co se s nimi děje? Jak si s odpadem poradili naši předci? A staří Římané? Podíváme se i do první čistírny odpadních vod a zajímavá je také procházka po její současné podobě.
Socialistický realismus byl přijat Komunistickou stranou Sovětského svazu již v roce 1932 jako oficiální směrnice pro všechny umělecké směry. Jaký vliv měla sovětská kulturní politika na Československo? Čeští intelektuálové se měli odteď podílet na oslavách vládnoucího režimu a inspirovat se mohli například na výstavě socialistického umění na Hradě.
Politolog Daniel Kroupa hodnotí vývoj České republiky a Slovenské republiky po rozdělení s odstupem dvaceti let.
Tomáš Baťa je dnes považován asi za nejslavnějšího prvorepublikového podnikatele. Jeho cesta k úspěchu však byla velmi pozvolná. Rodinnou obuvnickou firmu původně založil se svými dvěma staršími sourozenci ještě v dobách Rakouska-Uherska. Nevěnoval se však jen výrobě obuvi, podnikal v mnoha dalších oborech. Baťa umřel poměrně mladý, v 56 letech při leteckém neštěstí. Baťovské impérium ale žije dál.
Je všeobecně známo, že listopadové události roku 1989 začaly povolenou demonstrací studentů na pražském Albertově. Jak k ní došlo? Co se změnilo, že nebyla jednou z mnoha, ale tou, která přivodila pád režimu? Podívejte se na příběh tří tehdejších studentů a tváří revoluce, Moniky Pajerové, Pavla Žáčka a Martina Klímy.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.