02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Poslední díl seriálu, ve kterém se Český lev ohlíží za českou historií a připíjí si na budoucnost našeho národa s nejslavnějšími osobnostmi našich dějin.
Ukázka popisuje formou skečů, scének, fiktivních rozhovorů a reportáží husitské hnutí a život Jana Žižky.
Pojďme se společně podívat na video o tom, jak v lednu roku 1979 měly děti uhelné prázdniny. Evropu zasáhl studený proud z Arktidy a byla zastavena těžba uhlí. Teplem a elektřinou se muselo velmi šetřit. V tu dobu nejprve žáci pár dní mrzli v mnohdy nevytopených školách, později byly vyhlášeny uhelné prázdniny, které trvaly tři týdny. Holky a kluci si tak užívali zimních radovánek, kvůli zameškané výuce ale poté nebyly jarní prázdniny.
Oblíbená a vážená královna Velké Británie, Alžběta II. dne 8. září 2022 náhle zemřela. Před tím ještě oslavila 70 let na trůnu, a tím se stala nejdéle vládnoucím panovníkem v britských dějinách. Alžběta II. v rámci svých povinností navštívila více než 100 zemí, včetně České republiky. Víte, že si i zahrála v pár filmech?
Zhlédněte oznámení demise nekomunistických ministrů v dobovém zpravodajství z roku 1948. Den 25. únor 1948 je u nás známý jako Vítězný únor. Vůle lidu zvítězila a přinesla velké ovace, které předznamenaly nástup diktatury a velké množství zničených osudů a zmařených životů. Jaké jsou počty obětí komunistického režimu?
Jiří Potůček, krycím jménem Tolar, byl spolu s Alfrédem Bartošem a Josefem Valčíkem vysazen v prosinci 1941 u Senic poblíž Poděbrad. Úkolem výsadku pod názvem Silver A bylo zajištění rádiového spojení s Londýnem pomocí vysílačky s krycím názvem Libuše. Členové výsadku díky událostem následujícího roku spojených s atentátem na Reinharda Heydricha postupně zahynuli. Posledním unikajícím parašutistou byl Jiří Potůček, který unikal Gestapu sám celé dva týdny a nevzdal se do poslední chvíle. Reportáž byla odvysílána v roce 2020.
Československo za dobu jeho existence postihlo několik emigračních vln. Nejvíce lidí odešlo po komunistickém převratu v roce 1948 a po utužení poměrů v srpnu 1968. Československo tak přišlo téměř o milion občanů, včetně elit z vědecké, kulturní i podnikatelské oblasti.
Za účasti desítek tisíc občanů byl v roce 1955 odhalen pomník J. V. Stalina na pražském letenském návrší. Dobové zpravodajství o odhalení Stalinova pomníku.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.