Smrt si říká Engelchen

Knihu Smrt si říká Engelchen napsal nejpřekládanější slovenský spisovatel Ladislav Mňačko, který na konci války působil jako partyzán ve vizovických lesích. V dubnu 1945 zde nacisté vypálili několik osad jako odvetu za pomoc partyzánům. Zatímco osudy Lidic a Ležáků jsou všeobecně známé, tragédie, které postihly tyto osady, zůstávají téměř zapomenuty. Ukázka pochází z publicistického snímu z roku 2011.

Tip do výuky

Video nabízí možnost práce, během níž se žáci seznámí s dalšími obcemi, které se staly terčem nacistického teroru. Primárně se mohou zaměřit na podobné osudy obcí v rámci protektorátu, ale lze rozšířit i na obce a města v celé okupované Evropě, která zažila traumata válečných zločinů.

Materiály ke stažení

2 pracovní listy

Pracovní list: Nacistické masakry

Pracovní list k námětu do výuky Lidice, který je součástí vybrané kapitoly Druhá světová válka. Porovnejte si znalosti z našich videí. Vhodné pro prezenční i online výuku.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis
Časová náročnost:
15 minut

Nacistická zvěrstva – Lidice, Ležáky a další obce

Likvidace obce Lidice se stala symbolem nacistických válečných zločinů. V průběhu druhé světové války však nebyla jedinou. Tento pracovní list je založen jak na samostatném vyhledávání informací, tak na práci s výchozími videi.
2. stupeň ZŠ
Střední škola
Dějepis

Mohlo by vás také zajímat

Moderní doba - české dějiny

ČT edu nejsou pouze videa

1 260

pořadů

Každý měsíc
přibývají na ČT edu
desítky nových
materiálů
pro
vaši výuku

Probíhá načítání