02:44
Představení svatého Václava, českého knížete a patrona českého národa. V mnoha ohledech se neshodl s mladším bratrem Boleslavem, což se mu stalo osudným.
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Vraťme se na chvíli do 4. století a připomeňme si světce, který symbolizuje příchod zimy. Svatý Martin ve skutečnosti nejezdil na bílém koni, ale lidé vypozorovali, že kolem svátku sv. Martina padal první sníh. Pranostika „Svatý Martin přijíždí na bílém koni“ je známá, ale znáte některou z legend o tomto světci?
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Pojďme se společně podívat na život významného českého vlastence. Vojtěch Náprstek byl velký bojovník za pokrok v mnoha směrech. Již od dětství měl dobrodružnou povahu a zajímal se o cizí kultury. V roce 1848 se jako student zúčastnil revoluce ve Vídni. Aby se vyhnul zatčení, uprchl na zaoceánské lodi do Ameriky, kde žil 10 let a vystřídal mnoho povolání. Po návratu do země pořádal výstavy, organizoval přednášky. Mimo jiné prosazoval také nezávislost a vzdělání českých žen. Hodně cestoval a sbíral na svých cestách zajímavé předměty.
Navštivte s námi společně zámek Kynžvart, kde si můžete prohlédnout zajímavou sbírku kancléře Metternicha. Poté se podíváme na zámek Lednice a bude čas si prohlédnout i zdejší skleník. V Hradci nad Moravicí nás zase čeká zámek, jak z pohádky. Však si také v jedné zahrál. V podzemních chodbách v Jirkově se pokusíme najít ducha. Želivský klášter nabízí bohatou historii a v Klatovech na nás čekají katakomby, které slouží jako hřbitov a zároveň i jako muzeum.
1. květen 1953 se v historii České televize považuje za počátek pravidelného televizního vysílání. Od kdy a jak probíhaly dřívější pokusy? Ve které české obci vznikl televizní výzkumný ústav? A která velká akce byla promítána na prvních několik televizních obrazovek?
Pojďme se společně podívat, jak probíhala válka v Tichomoří. Ve 30. letech měli Japonci podobné útočné choutky jako nacistické Německo nebo fašistická Itálie, s nimiž dokonce podepsali spojenecké smlouvy. V roce 1941 Japonci napadli americký přístav Pearl Harbour, válka se tak stala opravdu světovou.
Od vynálezu automobilu se vede stýkání a potýkání pěších a jezdících v autech. Podívejte se na krátkou filmovou esej ze začátku 80. let na toto téma. Doplní ji dobové ilustrační záběry ze „století aut“.
Po atentátu na zastupujícího protektora se osudy parašutistů i jejich domácích pomocníků staly hlavním tématem dění v protektorátu. Jejich hrdinské smrti předcházelo udání Karla Čurdy. Podívejte na diskuzi historiků o motivaci k selhání i osudech lidí spjatých s atentátem.
Pasáž zobrazuje události v Číhošti z roku 1949, osudy pátera Josefa Toufara a využití události k proticírkevnímu tažení a procesům.
V srpnu 1968 přijela Sovětská armáda zachránit Československo před kontrarevolucí. Po odjezdu ostatních vojsk spřátelených zemí bylo jasné, že Rusové odejít nehodlají. Jejich pobyt bylo nutno legalizovat, a proto byla v říjnu uzavřena Smlouva o dočasném pobytu sovětských vojsk na území ČSSR.
13 495
756
4 597
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.