02:44
Jan Amos Komenský je považován za jednoho z největších českých myslitelů a teoretiků pedagogiky vůbec. Jaký dopad mělo jeho učení na současný vzdělávací systém?
Neexistuje důležitější okamžik v moderních českých, respektive československých dějinách, než je sametová revoluce. Někdy se nazývá také něžná revoluce a stěžejním dnem byl 17. listopad 1989, kdy se na Albertově sešli demonstrující studenti pražských vysokých škol. Sled událostí nakonec vedl k pádu komunistického režimu a nastolení demokracie. Připomeňme si nad fotografiemi Jana Šibíka onu dobu i neuvěřitelnou atmosféru, která už se asi nikdy nebude opakovat.
Vyprávění o vzniku světa podle starých řeckých bájí a pověstí: stvoření země, bohů i člověka.
Legenda o praotci Čechovi, který přivedl svůj lid na horu Říp. V jejím okolí pak jeho následovníci nalezli nový domov a pojmenovali ho po svém vůdci – Čechy.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycen počátek průmyslové revoluce v Evropě a u nás, rozvoj průmyslu a vznik nové dělnické třídy.
Po německé invazi do Polska začíná druhá světová válka. Hitler postupně obsazuje další evropské země. Jakou roli sehráli v této době čeští vojáci, především v Anglii a Sovětském svazu?
Jak to vypadalo, když se ženy rozhodly, že budou bojovat s muži? Jakou na ně vymyslely lest? A jak to celé dopadlo? Poslouchejte vyprávění ze Starých českých pověstí, které je tlumočeno do znakového jazyka pro neslyšící.
Původ vánočních zvyků od Římanů až po Slovany a Germány nám představí tento animovaný díl. Dozvíme se, kdo si dával dárky a že stromečky se původně domů nosily i s kořeny. A víte, proč má vánoční cukroví tak často tvar hvězdičky, půlměsíce nebo slunečního kotouče?
Zhlédněte s námi animovaný snímek o životě prvního českého prezidenta, dramatika a disidenta Václava Havla. Poslechněte si, z jaké rodiny pocházel, jak pracoval v divadle, bojoval za svobodu v naší zemi a svůj boj nevzdal ani ve vězení. I díky tomu se dnes uděluje cena Václava Havla těm, kteří přispěli k ochraně lidských práv.
Výzvu, která byla nazvaná Charta 77, podepsalo několik set občanů tehdejšího Československa. Chtěli upozornit na porušování lidských práv a svobody. Například muzikanti mohli hrát jen to, co jim komunisté schválili. V roce 1976 zavřeli několik muzikantů jen proto, že v písničkách zpívali neslušná slova. Komunisté zakázali otištění Charty v československých novinách.
Dobové zpravodajství informuje o smrti J. V. Stalina dne 5. března 1953. Vedle vlastní informace o smrti sovětského vůdce je pasáž zajímavá i z hlediska zpracování, které odpovídá propagandě padesátých let.
Na základě vládního nařízení z roku 1942 o povinné službě mládeže byl zřízen zvláštní ústřední orgán, Kuratorium pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Byl to jakýsi dohled nad veškerými spolky a sdruženími mládeže, především sportovními. Cílem bylo propagovat cíle a vize nacistické ideologie v nastupující generaci (podobně jako Hitlerjugend v Německu nebo Hlinkova mládež na Slovensku).
Příběh útěku za přísně střežené československé státní hranice. „Vlak svobody“ jel na podzim 1951 původně z Prahy do Aše. Vlak ale v Aši nezastavil, prorazil železnou oponu a dojel až do západoněmeckého Selbu. Ukázka obsahuje výpovědi pamětníků a archivní záběry.
Fojt bylo na Moravě označení pro dědičného rychtáře, tedy osobu v pozici dnešního starosty. Jeho povinnosti se v průběhu času měnily, patřilo k nim ale i nižší soudnictví ve městě či vesnici nebo zastupování obce. Mimořádná budova fojtství ve Velkých Karlovicích je z konce 18. století a její kopii najdeme v rožnovském skanzenu. V čem je unikátní? Podívejte se stručnou historii fojtství.
9 646
376
2 072
851
49
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.