01:02
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí. Podívejte se na reportáž regionálního zpravodajského pořad Z metropole (2015).
Jako odvetu za protesty studentů během pohřbu Jana Opletala uzavřeli nacisté 17. listopadu všechny české vysoké školy v protektorátu. Co je k tomu vedlo? Poslechněte si také vzpomínky jednoho z pamětníků na útok na vysokoškolské koleje v noci dne 16. listopadu 1939.
Dne 15. listopadu 1945 se na Pražském hradě konala pietní akce za československé vysokoškolské studenty popravené nacisty. Prezident republiky Edvard Beneš zde in memoriam vyznamenal Jana Opletala. Podívejte se na dobovou reportáž.
Jedna z největších majetkových proměn v naší historii. Tak bývá nazývána pozemková reforma z roku 1919, která změnila ráz české krajiny i politickou mapu meziválečného Československa. I díky ní se významnou politickou silou stala agrární strana. Podívejte se, jak pozemková reforma probíhala, jaké se s ní pojily problémy a koho všeho se týkala.
Významné moravské město Olomouc bylo ve své historii i pevnostním městem. Opevnění bylo budováno od dob třicetileté války až do konce 19. století. V 18. století bylo opevnění doplněno malými samostatnými pevnůstkami, tzv. forty. Podívejte se na historii olomouckého fortu XIII.
Jedním z nástrojů komunistického režimu k ovládání společnosti byla síť spolupracovníků Státní bezpečnosti. Nedá se specifikovat speciální okruh lidí, z něhož tajné služby spolupracovníky získávaly, záleželo na situaci. I když např. takoví zaměstnanci podniků zahraničního obchodu si mohli být takřka jistí, že je StB dřív nebo později osloví. Určitou představu o způsobu práce tajné policie poskytují ukázky z instruktážního filmu ministerstva vnitra ČSSR.
Jaké dopady a jaké politické důsledky bude mít atentát na Heydricha? Kdo za ně ponese odpovědnost? Role Edvarda Beneše v plánech na likvidaci říšského protektora Reinharda Heydricha byla komplikovaná.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.