01:02
Jak došlo k okupaci československé druhé republiky německými vojsky a vzniku protektorátu? A jak na tyto události reagovala tehdejší společnost? Podívejte se na krátké shrnutí tehdejšího dění.
Dne 5. května 1945 vypuklo v československém hlavním městě povstání proti nacistické okupaci. Obyvatelé Prahy museli s fanatickými oddíly SS svádět na barikádách tuhé boje. Během 4 dní trvajícího povstání přišlo o život téměř 3000 lidí. Podívejte se na reportáž regionálního zpravodajského pořad Z metropole (2015).
Jako odvetu za protesty studentů během pohřbu Jana Opletala uzavřeli nacisté 17. listopadu všechny české vysoké školy v protektorátu. Co je k tomu vedlo? Poslechněte si také vzpomínky jednoho z pamětníků na útok na vysokoškolské koleje v noci dne 16. listopadu 1939.
Dne 15. listopadu 1945 se na Pražském hradě konala pietní akce za československé vysokoškolské studenty popravené nacisty. Prezident republiky Edvard Beneš zde in memoriam vyznamenal Jana Opletala. Podívejte se na dobovou reportáž.
Po Vítězném únoru začali být odstraňováni nepohodlní důstojníci, kteří nesouhlasili s režimem. Také bylo třeba uvolnit místa pro nové prokomunistické kádry. V procesu s důstojníky ze skupiny Praha–Žatec byli odsouzeni ti, kteří údajně připravovali vojenský převrat. Dnes již těžko lze zrekonstruovat, co bylo skutečným úmyslem důstojníků a co si komunisté přimysleli, aby je exemplárně odsoudili v rámci takzvané akce Norbert.
V roce 1953 proběhla v Československu měnová reforma. Jejím cílem bylo ukončit přídělový systém a potlačit černý trh, reálným důsledkem ovšem bylo znehodnocení úspor lidí a snížení jejich životní úrovně. V Plzni se v reakci na reformu odehrály dělnické protesty, které byly násilně potlačeny.
Než převzala roli hlavního média televize, patřil prim v předávání informací rozhlasu. První stálé vysílání mělo tehdejší Československo od roku 1923.
Zlínská firma Tomáše Baťy je spojena zejména s obuvnickým průmyslem. Méně známé je to, že se Tomáš Baťa věnoval také výrobě pneumatik, a dokonce točil v období první republiky filmové reklamy na své výrobky. Podobně u počátků filmové reklamy byla i firma Schicht z Ústí nad Labem. Podívejte se na ukázku z pořadu Historie.cs.
13 496
756
4 598
1 305
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.