02:40
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena Sametová revoluce v roce 1989. Ukazuje demonstrace v listopadu 1989, založení Občanského fóra a zvolení Václava Havla prezidentem republiky.
Po nástupu Ferdinanda II. na trůn a omezení náboženské svobody vrcholí napětí mezi Habsburky a českými stavy. Roku 1620 pak dochází k rozhodující bitvě na Bílé hoře.
Jak vznikl náš Měsíc a jak je možné, že zůstává na své oběžné dráze a nespadne na Zem? Podívejte na vysvětlení vzniku Měsíce, popis jeho základních fyzikálních vlastností a sil, které na něj působí. Jak Měsíc ovlivňuje život na Zemi? Co by se stalo, kdyby zmizel?
Pasáž ukazuje na různých příkladech pravidla psaní S a Z v předložkách.
Tým učitelů pomůže žákům s přípravou na přijímací zkoušky a zopakuje s nimi to nejzákladnější z učiva českého jazyka. V první části věnované psaní velkých písmen si nejprve krátce zopakujeme pravidla psaní velkých písmen v zeměpisných názvech a názvech měst a poté se budeme věnovat především psaní velkých písmen v názvech organizací.
V animované ukázce je zábavnou formou zachycena třicetiletá válka v Evropě, zejména důsledky pro život obyvatel. Popisuje se zde také skladba a strategie žoldnéřského vojska.
Dne 6. ledna slavíme svátek Tří králů. Dozvíte se, odkud pochází tradice Tříkrálové sbírky a jaké dary přinesli tři králové Ježíškovi. Víte, co znamenají písmena K+M+B, která píší koledníci nade dveře?
Kryštofu Kolumbovi vděčíme za přivezení brambor do Evropy. Jak se ale dostaly do Čech? Podle čeho dostaly jméno? A kde se poprvé k bramborám přimíchala majonéza? Všechno se dozvíte ve videu.
Podíváme se na tragický konec života studenta Karlovy Univerzity. Ten se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci naší země, bylo mu pouhých 20 let. Dnes je tato oběť symbolem odporu proti totalitní moci.
Pojďme se společně podívat na historii Mezinárodního dne žen. Tento svátek slavíme 8. března. Ve starověku a středověku byly role žen a mužů většinou rozdělené. Muž pracoval a žena se starala o domácnost. Jenže s rozvojem vědy a techniky se společnost začala měnit. Vývoj v oblasti ženských práv urychlila první světová válka, protože ženy nahradily chybějící muže ve spoustě rolí a dokázaly tak, že jsou stejně schopné jako oni. I dnes je ale na světě spousta míst, kde se ženám jejich práv nedostává. Boj za ženská práva je dobré si stále připomínat.
V roce 1821 měl dvaasedmdesátiletý Johann Wolfgang Goethe za sebou bohatý a obdivuhodný život. Jako uznávaný básník, dramatik, filozof i politik nabyl světové proslulosti. Při pobytu v Mariánských Lázních se potkal se sedmnáctiletou Ulrikou von Levetzow a…zamiloval se.
První názvy ulic se v Praze objevily už někdy ve 14. století. Často šlo o přenesené pomístní názvy nebo jména podle řemesel, která se v daném místě provozovala. Od té doby město zaznamenalo mnoho vln změn názvů ulic. Jde o populární český koníček nebo nutnost, kterou s sebou přináší změny režimů a vládců?
Ukázka formou skečů, fiktivních rozhovorů a scének seznamuje s významnou osobností vojenské historie, polním maršálem Josefem Václavem Radeckým z Radče a jeho slavnými bitvami. Žádnou z těch, kterým velel, nikdy neprohrál.
Nejznámějším českým impresionistou byl patrně Antonín Slavíček. Své nejslavnější dílo nazvané U nás v Kameničkách namaloval v malebné vysočinské obci Kameničky nedaleko Hlinska. Jeho vrstevníci, František Kaván a Jan Honsa, krajináři ovlivnění impresionismem, jsou ale pro širší veřejnost téměř zapomenutými autory. Umělce představuje pořad Historie.cs.
12 813
722
4 388
1 219
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.