05:03
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Pasáž o tom, že popotahovat se nemá. Vysmrkat se je slušnost.
Máte rádi gumové medvídky? Tak to vás pak jistě bude zajímat, že se jedná o zdravé mlsání. Obsahují totiž želatinu, která může být rostlinného původu, ale nejčastěji je živočišného původu, protože se jedná o vyvařené kosti, kůži a šlachy. Obsahuje také kolagen, který je prospěšný na naše klouby.
Tofu je sýr vyrobený ze sójových bobů a objevili ho úplnou náhodou čínští váleční bojovníci už ve 2. století před naším letopočtem. Jak se tehdy vyrábělo? Kdo dal tofu jméno? A ve kterých zemích se recept na tofu ještě zdokonalil?
Kaši lidé jedli už od pradávna a nezáleželo na jejich společenském postavení. Byla a je totiž výživná a sytá, slaná pro všední dny a sladká na svátky. Dokonce se podávala i na svatební hostině Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti se zákazovými dopravními značkami a s bezpečnostními zábranami. Děti se dozví, k čemu tyto dopravní značky slouží a proč se musejí dodržovat. Dále si díky názorné ukázce uvědomí, jak je důležité mít bezpečnostní zábrany a dbát na bezpečný pohyb na chodníku vedle silnice.
Zazpívejte si písničku o zebře. Mimo jiné se dozvíme, že není zebra jako zebra. Podívejte se na video a zkuste v něm najít odpovědi na tyto otázky: Věděli byste, jakou zebru mají v písničce na mysli? Kde bychom ji našli? Proč se jí vlastně říká zebra a k čemu slouží? Pokud chcete, můžete si zebru namalovat a je zcela na vás, jaká bude.
Kolo lidé vynalezli v dávné historii a v mnoha podobách jim usnadnilo řadu činností. Nejprve bylo kolo těžké a nemotorné. Pak lidé vymysleli loukotě, se kterými bylo vše snazší, a kolo s pneumatikami už nemá chybu. Jezdit na šlapacím kole je skvělá zábava a elektrokolo vám pomůže zdolávat velké kopce nebo vzdálenosti. Před jízdou je nutné zkontrolovat správné vybavení a pak hurááááááá do světa.
Pořad na názorné ukázce seznamuje děti s informativními dopravními značkami – nemocnice, servis, benzínová pumpa, občerstvení, hotel nebo WC. Součástí je i shrnutí, jak se bezpečně chovat v silničním provozu při jízdě na kole.
Pořad hravou formou seznamuje děti s informativními dopravními značkami (cedulemi s názvem ulice nebo značkami s názvy měst) a se značkou „Stezka pro chodce“. Názornou ukázkou vysvětluje význam těchto značek.
Ukázka zábavnou formou seznamuje děti s výstražnými značkami „Zvěř na silnici“ a „Semafor“. Děti se naučí, jak trojúhelníkové, tedy výstražné dopravní značky vypadají, a jaký mají význam. Zjistí také, kdy se smí a nesmí přecházet přes přechod, tedy který panáček ukazuje STŮJ a který MŮŽEŠ JÍT.
Pořad zábavnou formou seznamuje děti s dopravními značkami „Podchod a nadchod“ a „Dej přednost v jízdě“. Vysvětlí nám také, že dopravní značky s červeným okrajem člověka chrání před nebezpečím, například „Zákaz vstupu chodců“.
13 495
756
4 597
1 302
68
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.