05:03
Už jste někdy přemýšleli, kolik váží lidská kostra nebo která kost v lidském těle je nejdelší? Když se podíváte na rentgenový snímek, zjistíte, že nejmenší kostičky máme v uchu a nejsou větší než zrnko rýže. A víte, že žralok má sice měkké kosti, ale jeho ostré zuby jsou tvrdší než kámen.
Když děti učí telka! Pojďte se společně se žáky 3. ročníku podívat na to, jak vypadají a fungují orgány v našem těle. Věděli byste, které orgány jsou v našem těle a k čemu slouží? Na závěr lekce se naučíme pojmenovat některé orgány v anglickém jazyce a navštíví nás ministr školství pan Robert Plaga.
Jak se bezpečně pohybovat na ulici a na silnici? Jaké významy může nést slovo „zebra“? Zhlédněte názorné ukázky správného přechodu přes silnici, dopravních značek, bezpečného cestování autem i ochrany před úrazy na kole.
Pořad seznamuje děti s různými druhy zeleniny. Při přípravě polévky se děti učí o kořenové zelenině (mrkev, petržel, celer). Při přípravě salátu se učí o plodové zelenině (okurka, rajčata, paprika) a listové zelenině (salát). Nakonec získají informace i o košťálové zelenině (brokolice, květák, kedlubna).
Jak se rozmnožují živé organismy? Vysvětlíme si, jaký je rozdíl v rozmnožování bakterií, rostlin, zvířat a člověka. Popíšeme si, jak spermie oplodní vajíčko, co je to dělení buněk a jak se dále vyvíjí lidský plod až po narození miminka.
Pořad vysvětluje význam poznávacích dopravních značek a orientačních cedulí. Součástí je i varování dětí před cizími lidmi, kteří je mohou lákat do auta, a to formou názorné ukázky.
Brukvovitá zelenina čítá mnoho druhů, patří mezi ni např. brokolice nebo květák. Jen v České republice se jich pěstuje na 150 druhů. Brukve jsou bohaté na vitamíny a minerály, čímž velmi prospívají našemu zdraví.
Pojďme se společně podívat na dobré rady, jak se zachovat, když zjistíme, že jsme si z procházky přinesli přisáté klíště. Do lesa je lepší vyrazit v oblečení s dlouhým rukávem a použít repelent proti klíšťatům. Po procházce bychom se měli pořádně prohlédnout a pokud klíště objevíme, můžeme pro jeho odstranění použít různé pomůcky, které jsou vesměs ve tvaru V. Takový nástroj si můžete snadno i vyrobit. Klíště ničím nemažeme a ránu po jeho odstranění vydezinfikujeme.
Víte, že opakem cukroví je slanoví? Pojďte si společně s cukrářem Josefem upéct tuto slanou dobrůtku. Ve videu si názorně ukážeme, jak postupovat. Z čeho všeho můžeme slanoví péct?
Věděli jste, že bublaninu nikde jinde než v České republice neochutnáte? Podle čeho získal tento rychlý třený dezert své jméno? No ano, jde o bublání. A víte, co je do suflé? Posvítíme si také na odrůdy třešní. Kolik jich na světě existuje a jaké jsou nejoblíbenější?
Ukázka zábavnou formou seznamuje děti s výstražnými značkami „Zvěř na silnici“ a „Semafor“. Děti se naučí, jak trojúhelníkové, tedy výstražné dopravní značky vypadají, a jaký mají význam. Zjistí také, kdy se smí a nesmí přecházet přes přechod, tedy který panáček ukazuje STŮJ a který MŮŽEŠ JÍT.
Pořad ukazuje základní značení v dopravě, vysvětlují se v něm i bezpečnostní prvky, jako je reflexní vesta a reflexní pásky. Názornou ukázkou pořad objasňuje, k čemu slouží dopravní značení jak to namalované přímo na silnici, tak formou cedulí.
Pořad hravou formou seznamuje děti s informativními dopravními značkami (cedulemi s názvem ulice nebo značkami s názvy měst) a se značkou „Stezka pro chodce“. Názornou ukázkou vysvětluje význam těchto značek.
Pojďme si společně zopakovat pravidla silničního provozu. Jak máme správně přecházet a dostatečně se rozhlížet. Důležité jsou reflexní prvky a rozhlédnout se v každém z pruhu, pokud přecházíme víceproudou komunikaci. Nezapomeňte na oční kontakt s řidičem a přecházet svižně!
Pořad zábavnou formou seznamuje děti s dopravní značkou „Přechod pro chodce“. Ukáže, jak tato dopravní značka vypadá, a vysvětlí, co znamená „zebra na silnici“. Dále se v pořadu objevuje názorná ukázka toho, jakým způsobem má člověk správně přes přechod přejít.
Pojďme si společně zopakovat či doplnit pravidla chování v silničním provozu zábavnou formou. Každý řidič musí přizpůsobit rychlost jízdy tak, aby neohrozil žádného chodce. Své povinnosti mají také chodci, zejména jde o povinnost se správně rozhlédnout. Pojďte s námi vyřešit dopravní nehodu.
Pojďme se společně podívat na video o cyklistice. Než ale vyjedete na první jarní projížďku, nezapomeňte na údržbu kola. Kolo je stroj jako každý jiný, a tak potřebuje údržbu. Minimálně jednou ročně je potřeba promazat řetěz, vycentrovat kola, zkontrolovat brzdy atd. Nejdůležitější výbavou je cyklistická helma a také rukavice, které by měly být hodně těsné.
12 809
720
4 356
1 212
69
Každý měsíc přibývají na ČT edu desítky nových materiálů pro vaši výuku
Novinky posíláme jednou za měsíc. Nebudeme vám posílat žádný spam. Vložením e-mailu souhlasíte se zpracováním osobních údajů.